Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danimarka'da Euro tartışması Büyüyor

24 Ekim 2008 / 19:21
Danimarka Merkez Bankasının faiz oranlarını arttırması, ülkenin yerel para birimi kron hakkındaki tartışmaları alevlendirdi.
Sosyalist Halk Partisi (SF) basın sözcüsü Anne Grete Holmsgaard, faiz oranlarının arttırılmasının ardından yaptığı açıklamada ülkenin Avrupa para birimi Euro'ya geçmeyi tartışmasının tam zamanı olduğunu söyledi.

"Son krizin ardından kron üzerinde oluşan baskıyı göze alarak Euro'ya karşı tavrımızı tartışmalıyız" diyen Holmsgaard partisinin Euro'ya geçişi direk reddetmekten ziyade bu konuda yeni bir politika geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Partisindeki arkadaşlarının çoğunluğunun Euro'ya geçilmesine karşı olduğunu belirten Holmsgaard, ancak son gelişmeler çerçevesinde konunun yeniden masaya yatırılması gerektiğini söyledi.

Holmsgaard'ın yaptığı bu çıkışın konu ile ilgili bir açıklama yapan SF Lideri Villy Sövndall partisinin Euro politikasının değişmesinin imkansız olduğunu söyledi. "Biz parti politikalarımızı günlük faiz değişmelerine göre belirlemiyoruz" diyen Sövndall, Holmsgaard'ın bu çıkışının kendisi için sürpriz olmadığını söyledi.

"Anne Grete, Euro konusunda sadece kendi fikirlerini söyledi." diyen Sövndall, Holmsgaard'ın parti politikasından farklı bir görüşe sahip olmasını son derece normal bir durum olarak değerlendirdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri