Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay Başkanlar Kurulu Toplandı

23.03.2010 18:52
Danıştay Başkanlar Kurulu, Anayasa değişikliği paketindeki yargıya ilişkin düzenlemeleri değerlendirmek üzere toplandı. Toplantı sonrası Başkan Birden açıkalamalarda bulundu.

Danıştay Başkanlar Kurulu, Anayasa değişikliği paketindeki yargıya ilişkin düzenlemeleri değerlendirmek üzere bugün toplandı.

Danıştay Başkanı Birden, Anayasa Paketi resmi olarak tarafımıza iletildimedi.  Birden, bizim tekliflerimiz önemsenmemiş dikkate alınmamıştır.  Yargı reformundan anlaşılması gereken, yargının hızlandırılması davaların etkin ve adil bir çözüme kavuşturulması bu yolla halkın beklentilerinin karşılanmasıdır.

Anayasa Mahkemesinin oluşumu, seçilme şekli var olan sistemi aratır şekildedir.

Siyasi parti kapatma konusundaki düzenleme kuvvetler ayrılığına aykırıdır. HSYK'nın daha bağımsız daha teminatlı bir yapıya kavuşturulması gerekirken daha geniş tabanlı bir hale getirilmesi ve Adalet Bakanlığı'nın ağırılğını hissettir bir yapı oluşturulmuştur.  Adalet Bakanı ve Müsteşara kurulda yer verilmiş olması sağlıklı değildir.

HSYK'ya  hukuk dışı üye atanması uygun bir düzenleme değil. HSYK ve YAŞ kararlarının yargı denetimine açılmasını biz talep etmiştik bazı düzenlemeler olumlu.

Bu tasarı bize gelirmi bizden bilgi sorulurmu bilgimiz yok. Yargı reformu taslağına ilişkin bilgimiz sorulmuştu biz o konuda değerlendirmelerde bulunduk. 

Avrupa Birliği düzenlemelerinde bakan ve müsteşar kurulun dışında. Danıştay ve Yargıtay  müsteşarın çıkarılması talebinde bulundu.  İlerleme raporlarında farklı farklı yorumlar olabilir ancak bizim düşüncemiz budur.

Yargı yargılama hakkını milletten alıyor. Yargıç zaten vicdanen hesap veren kişidir. Yargı parlamentoya hesap verdiği zaman tam vermediği zaman eksiktir demek olmaz.

Yargıyı ele geçirme kuşatma, nasıl nitelenirse nitelensin bunun anlamı bellidir. Taraflı bir yargı görüntüsünün oluşmasından kaçınmamız gerekiyor

Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri