Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay'da Şaşan Ertosun!

25.04.2010 09:29
Danıştay kameralarına ilginç bir yorum HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun'dan ilginç bir yorum geldi.

Danıştay saldırısı sırasında bozuk olduğu söylenen kamera ve harddisklerin sağlam olduğunun tespit edilmesi, kurtarılan görüntülerin bilinçli olarak silindiğinin ortaya çıkarılmasına HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun'dan ilginç bir yorum geldi.

Ertosun, hakimin elinde bulunan verilere göre karar verdiğini, vermesi gerektiğini belirterek, "Bilirkişi kararı hakimi bağlamaz" dedi.

Ergenekon sanığı Engin Aydın ile görüntüleri ortaya çıkan, 2009 Adli Yargı Yaz Kararnamesi'nin görüşüldüğü sırada gündeme getirdiği korsan kararname ile tartışılan ve Ergenekon soruşturmalarına bakan savcıların yerinin değiştirilmesini isteyerek kurulu kilitleyen HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun, yine tartışma yaratacak değerlendirmeler yaptı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle verdiği resepsiyona katılan Ertosun, TÜBİTAK raporunu değerlendirdi. Resepsiyonda eşi ile birlikte yalnız kalmayı tercih eden Ertosun, birara Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ve ve Ergenekon davası sanıklarından Ferda Paksüt çifti ile biraraya geldi. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün ve eşinin de ilgi görmediği resepsiyonun sonuna doğru Ertosun, yanına giden gazetecilerin sorularını cevapladı.

'TÜBİTAK RAPORU ÖNEMLİ DEĞİL'

Danıştay davasına bakan 11. Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı Orhan Karadeniz'i öven ve iyi bir hakim olduğu üzerinde ısrarla duran, "Hayata Dönüş Operasyonu"nun altında imzası bulunan Ertosun, hakimlerin bilirkişi raporlarını dikkate almayabileceğini söyledi. Ertosun, hakimin elinde bulunan verilere göre karar vermesi gerektiğini, Karadeniz'in bu yönde kararını verdiğini belirtti.

ERGENEKON SANIKLARI İLE ANILDI

HSYK üyesi olmasına rağmen Ergenekon sanıkları ile telefon kayıtları ve fotoğrafları gazetelerde yer alan Ali Suat Ertosun, Danıştay saldırısı sırasında kameraların çalıştığını, harddiske kayıt yaptığını ve ardından da uzmanlar tarafından silindiğini ortaya koyan TÜBİTAK raporu için de "önemli değil" ifadesini kullandı. Ertosun, raporun çok önemli olmadığını iddia ederek, "Başka bilirkişi başka bir şey söyleyebilir. TÜBİTAK'ın bilirkişi raporu üzerinde yorum yapmayın, acele etmeyin" dedi.

Ertosun, bugüne kadar çözülemeyen harddisklerin nasıl çözüldüğünü de bilmediğini ifade ederek, TÜBİTAK'a göndermede bulundu. Ertosun, "Demek ki TÜBİTAK'ın elinde çok ileri teknoloji var" iddiasında bulundu. Gazetelerde kamera kayıtlarının kurtarılması ile ilgili haberleri okuduğunu ve "İyi ki dava İstanbul'a gitti, olaylar ortaya çıktı" denildiğini hatırlatarak, "Daha bir durun. Başka bir bilirkişi başka bir şey söyleyebilir. Nasıl hemen böyle bir sonuca ulaşıyorsunuz" dedi.

TARTIŞILAN İSİM

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun en çok tartışılan üyesi Ali Suat Ertosun hakkında birçok iddia ortaya atıldı. Ergenekon sanıklarıyla yemek yerken fotoğrafları yayınlanan, Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar'ın öldürülmesiyle ilgili olarak hakkında suçlamalar bulunan Ertosun, geçen yıl düzenlediği bir basın toplantısıyla kendisini savunmuştu. Ergenekon sanığı Engin Aydın'ın aile dostu olduğunu belirten Ertosun, hakkındaki eleştirileri haksız bulduğunu belirtmişti.

Bu haber toplam 1630 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri