Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay kararına ilginç tepki

27.11.2009 21:11
Eski DP Genel Başkanı Soylu: Danıştay'ın kararı, 28 Şubat iradesini ortaya koyan beyandır

Beş ay önce katsayı yetkisinin YÖK'te olduğu yönünde karar veren, ancak son verdiği kararla kendi teamüllerini de yıkan Danıştay'a bir tepki de eski Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu'dan geldi. Soylu, Danıştay'ın kararının 28 Şubat iradesinin kararının devamını ortaya koyan beyan olduğunu söyledi. Kararın 'yargı bürokrasi'sinin ideolojik bir tasallutu olduğunu vurgulayan Soylu, kararla ilgili TBMM'yi göreve çağırmanın doğru bir yaklaşım olacağını belirtti.
 Cihan Haber Ajansı'na konuşan Soylu, Danıştay'ın YÖK'ün üniversiteye girişte öğrenciler arasındaki katsayı farkını kaldıran düzenlemeyi iptal etmesini değerlendirdi. Burada herkesin temel talebinin milli iradeyi göreve çağırmak olması gerektiğini kaydeden Soylu, bugün milli iradenin temsilcisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) olduğunu hatırlattı. Bu kararla ilgili TBMM'yi göreve çağırmanın doğru bir yaklaşım olacağını anlatan Soylu, "Cumhuriyetin kurulduğu irade çağdaş iradedir. Cumhuriyetin bütün kurumları, yöneticileri, bürokrasisi, siyaseti çağdıl olmalıdır, çağdıl bir anlayış ortaya koymalıdır. Eğer ilme, akla, çağa uygun hareket etmezse bu sosyal düzeni zedeler, insan hak ve hürriyetlerini de zedeler. Bugün yargı bürokrasisinin almış olduğu karar, aslında çağdışı bir karardır. Cumhuriyetin temel iradesiyle de çelişen bir karardır." dedi.

28 Şubatın 100 yıl devam edeceğinin söylendiğini hatırlatan Soylu, kararın 28 Şubat iradesinin kararının devamını ortaya koyan beyan olduğunu vurguladı. "Yani 28 Şubatın halen devam ettiğini ve devam etmekte direnenlerin de bu konudaki ısrarlarını gizlemedikleri aşikardır." diye konuştu.

HUKUKUN KARARI KUTSAL DEĞİLDİR

"Hukuk karar verdiği zaman hukukun kararı kutsaldır." diye bir anlayışın olduğunu anımsatan Soylu, bunun hiç öyle olmadığını söyledi. Hukukun aldığı kararın millet adına alınan bir karar olduğuna dikkat çeken Soylu, millet adına görev yapan yargı bürokrasisinin verdiği kararın kutsallığının hiçbir zaman söz konusu olmadığını belirterek kutsal olanın hukuk çerçevesinde millet adına yapılan işlem olduğunu kaydetti.

"Asker yargı üzerinden milletin iradesini kırmaya mı çalışıyor?" şeklindeki bir soruya ise Soylu, şöyle cevap verdi: "Eğer başka türlü bir işlemle gerçekleştiremezlerse yargı iktidarıyla bu işi sağlamaya çalışıyorlar. Buradaki temel mesele millet iradesine ipotek koymaktır. 28 Şubat zaten yargısıyla, askeri bürokrasisiyle, basınıyla, hatta sivil toplum örgütlerinin bir bölümüyle ve iş camiasının bir bölümüyle topyekun bir harekattır. Burada sıkışıldığı an bir başka atağa geçilmektedir. Meseleyi sadece iktidar olarak, sadece Fethullah Gülen olarak da almamak lazım. Onların üzerinden millet iradesi suiistimal edilmeye çalışılmaktadır. Tamamı budur. Millet iradesi üzerine ipotek konulmaya çalışılıyor. Gün geliyor basını suiistimal ediyor, gün geliyor yargıyı suiistimal ediyor veya istismar ediyor. Gün geliyor askeri bürokrasiyi istismar ediyor. Bunun üzerinden halkın iradesine ipotek koymaya çalışıyor. Bu konuda 28 Şubat tarafı çok bilinçli hareket ediyor. Aslında burada bilinçli hareket edilmesi gereken şey, millet iradesinin savunucularıdır. O görev de TBMM'ye düşmektedir. Topyekun TBMM'ye düşmektedir. Millet bu zilletten kurtulmalıdır."

Sivil siyasetin, sivil iradenin ve milli iradenin bugün 'demokratik anarşizme' ihtiyacı olduğunu vurgulayan Soylu, demokrasiye inananların ise en az milli iradeyi sınırlamak için gün be gün kampanya yürütenler kadar cesur olması gerektiğini kaydetti.

Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri