Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay Kur'an Kursuna Yardımı Durdurdu

10 Eylül 2008 / 10:58
Danıştay Ankara Büyük Şehir Belediye Meclisi'nin Kur'an kurslarına destek olmak amacıyla aldığı yardım kararının yürütmesini durdurdu.
Danıştay, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin, "Ankara'da gönüllü kuruluşlarca açılmış, kar amacı gütmeyen öğrenci yurtları ile Diyanete bağlı Kuran kurslarına destek olmak üzere kış mevsiminde yakacak ve giyim yardımı" yapılmasına olanak sağlayan kararının yürütmesini durdurdu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 11 Ekim 2006 tarihinde "Ankara il sınırları içinde bulunan ve milli eğitime destek amacıyla gönüllü kuruluşlarca açılmış, kar amacı gütmeyen öğrenci yurtları ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kuran kurslarına destek olmak üzere kış mevsiminde yakacak ve giyim yardımında bulunma" kararı aldı.

Büyükşehir Belediye Meclisinin kararının, Büyükşehir Belediye Kanununa aykırı olduğunu öne süren 4 kişi, söz konusu kararın iptali istemiyle Ankara 14. İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

Mahkeme, "5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun ilgili maddesinde, dar gelirli, yoksul, muhtaç ve kimsesizler ile özürlülere yapılacak sosyal hizmet ve yardımların büyükşehir belediyesinin giderleri arasında sayıldığı, dava konusu işlemde kamu yararı hizmet gerekleri ile sosyal devlet ilkesine aykırılık görülmediği" gerekçesiyle davayı reddetti.

Davacılar kararı temyiz ederek, temyiz istemi sonuçlanıncaya kadar yürütmenin durdurulmasını istediler.

Danıştay 8. Dairesi adına Danıştay Nöbetçi Dairesi, davanın temyiz istemi sonuçlanana kadar, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Kararın gerekçesinde, Büyükşehir Belediyesi Kanununun ilgili maddelerine atıfta bulunulduktan sonra, büyükşehir belediyelerine, dava konusu işlemde belirtilen yurt ve kurslara destek olmak üzere yardım yapma görev ve yetkisinin verilmediği belirtildi.

Söz konusu kanunla büyükşehir belediyelerine, "dar gelirli, yoksul, muhtaç ve kimsesizler ile özürlülere" sosyal hizmet ve yardım yapma yetkisinin tanındığı ifade edilen kararda, Büyükşehir Belediye Meclisinin kararında belirtilen Kuran kursları ile kar amacı gütmeyen öğrenci yurtlarının, "yoksul, muhtaç, kimsesiz ya da öksüz" kategorisinde değerlendirilemeyeceği belirtildi.
Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri