Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay Tetikçisi Ve Ergenekon

09 Temmuz 2008 / 08:35
İddianamede faili meçhul birçok suikastle ilgili örgüt bağlantılarına yer verildi.
Tüm Türkiye'nin merakla beklediği yazım aşaması tamamlanan 'Ergenekon' iddianemesinde kanlı Danıştay saldırısına 60 safya ayrıldı. Yazım aşaması biten ve Cuma günü açıklanması beklenen 2500 sayfalık iddianemede Danıştay saldırısı ile Ergnekon arasındaki bağlantıların delillerle açıklanacağı öğrenildi.
CUMA GÜNÜ AÇIKLANACAK

12 Haziran 2007'de, Ümraniye'de bir gecekonduda el bombaları ve fünyelerin elde edilmesi sonrası açığa çıkarılan 'Ergenekon Terör Örgütü'ne ilişkin iddianame tamamlandı. Yazımı biten iddianamenin, halen Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemine aktarılarak kayıt edilmesi işlemine devam ediliyor. Bu işlemin bitmesinin ardından tamamlanacak iddianamenin, önümüzdeki Cuma gününe kadar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulacağı öğrenildi.

SUİKASTLER İDDİANAMEDE

İddianamede, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 48'i tutuklu, toplam 85 sanığın yer alacağı kaydedildi. Toplam 40 bölümden oluşan ve 2500 sayfa olması beklenen iddianamenin 60 sayfasında sadece "Danıştay Saldırısı"nın ele alındığı belirtildi. İddianamede, ayrıca suikast sonucu öldürülen bazı kişilerin de adının geçtiği, bazı cinayetlerin de Ergenekon örgütü ile bağlantısının anlatıldığı belirtildi.

TUTUKLU PAŞALARA EK İDDİANAME

Son operasyonda gözaltına alınarak ve tutuklanmalarına karar verilen emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve ATO Başkanı Sinan Aygün ile diğer 7 tutuklu şüphelinin de aralarında bulunduğu kişiler hakkında ise ek iddianame düzenleneceği ifade edildi. Ek iddianamede emekli paşaların 'terör örgütü kurmak' ve 'silahlı isyana teşvik'le suçlanacağı belirtiliyor.

TUTUKLU SAYISI 58

"Ergenekon Soruşturması" kapsamında, son olarak gözaltına alınan kişilerden önce, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 48 kişi tutuklu bulunuyor. Emekli orgeneraller Şener Eruygur, Orgeneral Hurşit Tolon, ve ATO Başkanı Sinan Aygün, emekli Albay Hasan Atilla Uğur ile Osman Gürbüz'ün tutuklanmasıyla sayı 58'e yükseldi.


Kanlı suikastte örgüt izleri

Ergenekon ile Danıştay saldırısı arasındaki bağlantıyla ilgili şimdiye kadar ortaya çıkan kanıtlardan bazıları şunlar:


Tetikçi Alparslan Arslan'ın Cumhuriyet gazetesine attığı el bombaları Ümraniye'de ele geçirilen Ergenekon'un 27 el bombasının aynı seriden olduğu tespit edildi.

Arslan'ın, Emin Gürses'e (Ergenekon'da tutuklandı) gönderdiği ve polisin dinlemesine takılan "Osman (Danıştay sanığı) ötecek, engel ol" mesajı.

Danıştay hükümlüsü Osman Yıldırım, Cumhuriyet'e attıkları bombaları, Ergenekon'da tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün verdiğini söyledi. Yıldırım, Ergenekon'u soruşturan savcıya "27 Nisan 2006'da Ataşehir'de Veli Küçük ile yaptığımız toplantıda Cumhuriyet ve Danıştay saldırılarının kararı alındı. Cumhuriyet bombalarını bize Küçük verdi" dedi.

Danıştay sanıklarından birinin avukatı olan Mehmet Ener, Yıldırım'la görüştüğünü söyleyerek, "Konuşsaydı, saldırının Ergenekon tarafından yapıldığı ortaya çıkacaktı, susturuldu" dedi. Tetikçi Arslan, Ergenekon'da tutuklanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in Doğuş Faktoring şirketinin avukatlığını yaptı. Arslan'ın üzerinden Ergenekon'da tutuklanan Doğu Perinçek'in Ulusal TV'ye ait kimlik kartı çıkmıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri