Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay'a Hizmet-İş'ten Tepki

26.11.2009 09:38
HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut ARSLAN; "“Bu karar eğitim hakkına yeni bir darbedir !”

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut ARSLAN; YÖK’ün “eşit katsayı uygulaması”nı durduran DANIŞTAY kararına tepki gösterdi. Arslan şunları söyledi:

 “Danıştay 8. Dairesi’nin “YÖK’ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararı”nı oy birliğiyle durdurması hiçbir hukuki gerekçeyle izah edilemez.

Danıştay; özerk bir kuruluş olan YÖK’ün eğitimi düzenleme yetkisine el koymuştur. Yıllardır mağdur olan meslek liselilerin, YÖK’ün “katsayı farkını kaldıran” kararıyla yükseköğrenim umutları belirmişken, geleceklerini karartan Danıştay’ın bu yeni kararı, ülkemizin meslekî eğitimine vurulmuş önemli bir darbedir. Böyle bir darbenin hazırlayıcısı olan İstanbul Barosu’nu “hukuk ve özgürlükler”i kendilerine hak, milyonlarca meslek liseliye ise “zulüm” haline getirdikleri için şiddetle kınıyoruz. Bu anlayış; ortaçağın skolastik, doğmatik zihniyetinin günümüzdeki tezahürüdür.

Verdiği son kararla kendi kendisiyle çelişkiye düşen Danıştay’ı da “hukuk”a davet ediyoruz. 2005 yılında bir öğrencinin, 2009 yılında da bir hukukçunun “katsayı adaletsizliğinin kaldırılması” talebi üzerine “Sınav sistemindeki düzenleme YÖK’ün yetkisindedir” kararı veren Danıştay’ın dünkü kararıyla “YÖK”ü yok sayması ve kendisiyle çelişmesi dünya hukuk tarihinin önemli tezatlarından birisidir. Bu karar eşit ve adil eğitim hakkına vurulmuş ağır bir darbedir. Meslek liselilerin geleceklerine ve eğitim haklarına prangalar devam etsin, demektir. Bu karar sadece eğitime değil, ülkemizin mesleki ve teknolojik işgücüne de vurulmuş bir darbedir

28 Şubat ürünü “katsayı adaletsizliği devam etsin” demek; ortaçağın skolastik ve doğmatik zihniyeti günümüzde de devam etsin demektir. Bu zihniyetten yarının Modern Türkiyesi’nde evrensel hukukun temsilcisi olması beklenemez.

Danıştay; bu kararıyla Anayasanın fırsat eşitliği ilkesini çiğnemiştir.

Hukukun siyasallaştığını dillerinden düşürmeyenler, hukuku siyasallaştırmamalıdırlar ! “

Kaynak:
Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri