Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay'a İhtarname

07.12.2009 15:14
Genç siviller, Danıştay'a katsayı kararı için ihtarname gönderdi.

Kendilerini Genç Siviller olarak nitelendiren bir grup, Danıştay'ın, YÖK'ün meslek liselerine yönelik uygulanan katsayı ayrımcılığını kaldıran kararın yürütmesini durdurmasının Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirten bir ihtarname çekti.

Danıştay binası girişinde toplanan Genç Siviller üyesi yaklaşık 15 kişi, Danıştay'ın meslek liselerine yönelik uygulanan katsayı uygulamasının yürütülmesini durdurma kararına tepki gösterdi. Ellerinde "Onlar daha çocuk" yazılı pankart taşıyan grup adana yapılan açıklamada İstanbul Barosu'nun girişimi ve Danıştay kararı ile bu yıl iyi bir üniversite hayali kuran yüz birlerce meslek lisesi öğrencisinin hayatının altüst edildiği belirtildi. Danıştay'ın katsayı ile ilgili kararının Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunun belirtildiği açıklamada Danıştay'a seslenilerek "paranoyalarınız için ne yaparsanız yapın, ama çocuklarla uğraşmayın" denildi.

Yapılan basın açıklamasının ardından grup üyeleri Danıştay'a noter yolu ile gönderdikleri "Danıştay 5. Dairesi'nin vermiş olduğu yürütmenin durdurulması kararı evrensel hukuk ilkelerine, Anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine açıkça aykırıdır. İşbu yasaya aykırı kararın kaldırılması gerekmektedir, aksi takdirde yüce divanda yargılanmanız için yasal yollara müracaat edileceği ihtar olunur." yazılı ihtarname metnini basın mensuplarına dağıttı. Grup üyeleri daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri