Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay'ın Kararı AİHM'e Gidiyor

26.11.2009 13:53
TİMAV Genel Başkanı Öksüz: Danıştayın kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağız.

Danıştay'ın meslek liselerinin önünü açan uygulamanın yürütmesini durdurmasına bir tepki de Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV)'ndan geldi. TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Danıştay tarafından verilen kararın zaten tartışmalı olan hukuk sistemini bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi. Başkan Öksüz, verilen kararı incelemeye aldıklarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne müracaat edeceklerini açıkladı.

YÖK'ün, meslek lisesi öğrencilerinin üniversiteye girişte yaşadıkları katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıran düzenlemesi Danıştay'a takıldı. Danıştay, İstanbul Barosu'nun itirazını haklı bularak YÖK'ün uygulamasını durdurdu. Böylelikle meslek liselerinin yıllardır devam eden katsayı probleminde tekrar başa dönüldü. Danıştay tarafından verilen karar toplumun herkesimden büyük tepkiler almaya devam ediyor. Birçok sivil toplum kuruluşu kararın kamu vicdanını yaraladığını ifade ediyor. Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Genel Başkanı Ecevit Öksüz de yaptığı açıklamada verilen kararın yanlış olduğuna dikkat çekti. Vakfın hukuk komisyonunun kararla ilgili inceleme yaptığını aktaran Öksüz, İstanbul Barosu'nun böyle bir dava açma yetkisinin de olmadığına dikkat çekti. Ecevit Öksüz konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Davayı açan İstanbul Barosu'nun böyle bir davayı açabilmek için taraf ehliyeti olmadığını düşünüyoruz. Meslek lisesinde okuyan çocukları belli bir dar alanda yüksek öğrenim görmeye mahkum eden anlayışın eşitlik ilkesinden dem vurarak sözde eşitliği korumak adına böyle bir hukuk garabetine imza atmıştır. Son dönemde zaten tartışmaların odağındaki hukuk sistemimizin ve hukuk anlayışımızın geldiği nokta bakımından oldukça düşündürücü ve üzüntü vericidir. Biz de bu konuda gerek sivil toplum kuruluşu olarak gerekse bir veli olarak hukuki anlamda yapabileceğimiz girişimlerle ilgili hukukçulardan görüş alıyoruz. Bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak hukuki yollara müracaat etme konusunda geri durmayacağız. Hatta konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´ne müracaat bağlamında yeniden değerlendireceğiz."

KARAR ANAYASA'YA AYKIRI

Genel Başkan Öksüz, Danıştay'ın verdiği kararın, evrensel özgürlükçü hukuktan daha ziyade 1930'lu yıllardaki yasakçı zihniyeti hatırlattığına dikkat çekti. Kararın açık bir şekilde Anayasa'nın 42. maddesine aykırı olduğunu vurgulayan Öksüz, "Anayasa'nın bu maddesi 'Kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı'nı söylüyor. Evrensel hukuk anlayışı özgürlüklerin esas olduğunu yasakların ise istisna olduğunu öngörür. Bu karar hukuki geçerliliği tartışmalı bir statü farklılığına dayanarak çocuklarımızın geleceğine yön verme haklarını ellerinde almaktadır."

 

Bu haber toplam 1290 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri