Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Danıştay'ın reddi hukuka aykırı

10.12.2009 21:20
Yozgat Baro Başkanı Başer: Danıştay'ın katsayı itirazını reddetmesi hukuka aykırıdır

Yozgat Baro Başkanı Yusuf Başer, Danıştay 8.Dairesi'nin YÖK'ün katsayı uygulamasını kaldıran kararı iptalinin ardından, YÖK'ün yaptığı itirazın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti.

 

YÖK'ün katsayı konusunda itirazının Danıştay tarafından reddedilmesinin ardından bir basın açıklaması yapan Yozgat Baro Başkanı Yusuf Başer, "Bu çifte standarttır. Hukukun kabul etmediği şey ise çifte standarttır. Yüksek yargı organlarının ve mahkemelerin tarafsızlığını ve güvenirliğini zedelemeye hiç kimsenin ama hiç kimsenin hakkı yoktur." dedi.

 

Danıştay'ın, tamamen keyfi bir kararı ve verilen kararın hakla hukukla alakası olmadığını ifade eden Başer, "Danıştay daha önceden aynı konuda Diyarbakır Barosu'nun yapmış olduğu iptal başvurusunu husumet sebebiyle davanın reddine karar verirken, benzer bir davada İstanbul Barosu'nun açmış olduğu davada bunun tam aksi karar vereceksin. Yine aynı mahkeme katsayı uygulamasının YÖK 'ün yetkisinde olduğuna karar verirken, şimdi tam tersine karar vereceksin." diye konuştu.

 

Yapılan itirazı reddi kararıyla binlerce evladımızın mağduriyetine devam edildiğini dile getiren, Baro Başkanı Başer, "Danıştay'ın esas hakkında yapacağı incelemede, bu yanlıştan döneceğini umut ediyorum. Zira hukuk devletinde hiç kimsenin 'anamın adı Döndü bende döndüm 'deme lüksü yoktur" ifadesini kullandı.

 

Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri