Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbe konusu tartışılıyor

16 Temmuz 2008 / 14:54
Demokrasi tarihinde bir ilk yaşanıyor. İki darbe girişimi TBMM gündemine resmen geldi. "Sarıkız" ve "Ayışığı" adlı darbe girişimleriyle ilgili önerge TBMM'ye sunuldu.
ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Ergenekon soruşturması kapsamında gündeme gelen ve "Sarıkız" ve "Ayışığı" adlarıyla anılan darbe girişimi iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Uras, DTP'li milletvekillerinin de desteğini alarak hazırladığı Meclis araştırma önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu.


Uras, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanlığı'na sunduğu “Meclis Araştırma Önergesi” ile ilgili bilgi verdi. Uras'ın girişimleriyle Meclis gündemine taşınan "Sarıkız" ve "Ayışığı" kod adlı girişimlerle ilgili eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in günlüklerine yansıyan olayların araştırılması isteniyor.

-SUSURLUK KAZASI BAĞLANTISI-

TBMM'nin bugüne kadar çok sayıda askeri müdahale ve muhtıraya muhatap olduğunu söyleyen Uras, demokrasi için benzer tehlikelerin devam ettiğini savundu. Meclis'in kendi varlığını savunması gerektiğini vurgulayan Uras, “Toplum bu karanlık ilişkileri açığa çıkarma fırsatını zaman zaman yakalamış, ancak siyasilerin çaresizliği nedeniyle köklü bir temizlik gerçekleşmemiştir. Susurluk kazası sonrasında yaşananlar bunun somut bir örneğidir. Ergenekon soruşturmasının 'kahramanları'nın bir bölümünün isimleri Susurluk dosyalarında da bulunmaktadır” dedi.

Demokrasi için benzer tehlikelerin halen gündemde olduğunu dile getiren Uras, bu tür tehlikelerin henüz tam olarak geçmediği, son dönemlerde basına yansıyan bilgi, belge ve iddialarla da görüldüğüne dikkat çekti. Ufuk Uras, “Gelecekte bu tür müdahalelerin yaşanmaması için Parlamento'nun kendi varlığını ve faaliyetinin sürekliliğini savunması büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Uras, 12 Eylül darbesini hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti:
"Türkiye toplumunu 12 Eylül 1980 darbesinin yarattığı antidemokratik rejime hapsetmiş olan 1982 Anayasası savunularak, demokrasi geliştirilemez. Darbelerler hesaplaşmak istiyorsak, tüm toplum kesimlerinin katılımıyla demokratik bir tartışma ortamı yaratılmalı."

Uras, Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde; emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Örnek'in günlüklerine işaret ederek şu görüşlere yer verdi:
“Söz konusu iddialarda adı geçen kişiler adalet ve toplum önünde aklanamıyor. Bu konuda dikkat çekici gelişmelerden biri, Örnek'in, bilgisayar ortamında kopyalandığı iddia edilen günlüklerinin Kuvvet Komutanlığı dönemine rastlayan (2003-2005) bölümünde yer alan 'Sarıkız' darbe girişimi hazırlıklarıdır. Bu iddialara göre dönemin kuvvet komutanları Aytaç Yalman (Kara), İbrahim Fırtına (Hava), Özden Örnek (Deniz) ve Şener Eruygur (Jandarma),'şeriatçı bir düzen'e yönelik hazırlıkların yapıldığını düşündüklerinden bir darbe planlamışlar, adına da 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' demişler. Ancak bu hazırlıklar, koşulların uygun olmadığı gerekçesiyle rafa kaldırılmış.”
Kaynak:
Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri