Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbe ya da iç savaş çıkabilir

14 Ocak 2009 / 15:02
Boston Globe, ABD Başkanı Obama'ya başyazısından Ergenekon çağrısı yaptı: 'Bu duruma bir el koyman gerek!
ABD'nin etkili gazetelerinden Boston Globe bugün yayınladığı başyazıda ABD'nin yeni başkanı Barack Obama ve ekibine Türkiye'deki Ergenekon davasıyla ilgili uyarılarda bulundu.

İKMB'de ekonomik kriz yüzünden değil Ergenekon davası ve son günlerde yaşanan gelişmeler yüzünden panik olduğunu kaydeden gazete yazısına şöyle devam etti:

Barack Obama ve dış politika kurmayları aynı İMKB'deki yatırımcılar gibi Türkiye'nin istikrarı konusunda kaygı duymaya başlamalı. Türkiye AKP yönetimi altında köprüler kuran barış için arabuluculuk faaliyetleri yürüten bir ülke oldu. Ancak şu anda en önemli kaygı verici gelişme çarşamba günü gerçekleşen ve etkisi halen devam eden Ergenekon tutuklamaları. Genelkurmay Başkanı gözaltına alınan askerler nedeniyle Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşmeler yaptı. Son 50 yıl içinde ordunun 4 hükümeti devirdiği düşünüldüğünde ordunun sivil hükümete yönelik bu görüşmede dile getirdiği şikayetlerin 5'inci bir darbe uyarısı niteliğinde olduğu düşünülebilir.

Amerikalı yetkililer Türk liderlerini bu soruna barışçı yönden çözüm bulmak konusunda uyarmalı. Onlara tavsiyeler vermeli. Zaten Obama yönetimi birçok sorunla karşı karşıya buna bir de Türkiye'de iç savaş ya da darbe eklenmesini kimse istemez.

Kaynak:
Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri