Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silivri'de Yatacak Hakim Arıyor!

01.01.2010 09:11
Adı 'darbeci baro'ya çıkan ve 12 Eylül cuntasını aklayan İstanbul Barosu'nun yeni bir skandalı ortaya çıktı. Skandal Ergenekon desteğiyle ilgili.

Ergenekon sanıklarını savunan ve darbe yanlısı tutumuyla gündemden düşmeyen İstanbul Barosu, bir skandala daha imza attı. Avukat Şahin'in, “Silivri Cezaevi'nde yatmayı göze alacak yargıçlara ihtiyaç var” sözleri baronun bastırdığı kitaba girdi.

Hakim ve savcıların yasadışı dinlendiği iddiasıyla Taksim'de yürüyüş yapan, çıkardığı dergide yıllardır kullandığı “12 Eylül cuntası” ifadesini, “12 Eylül yönetimi” şeklinde değiştiren İstanbul Barosu, yeni yıla da skandalla girdi. Baro, basına kapalı yaptığı bir paneldeki konuşmalarını kitaplaştırdı. Ergenekon sanıklarına destek veren ifadelerin yer aldığı kitaba, Avukat Osman Aydın Şahin'in, "Silivri Cezaevi'nde yatmayı göze alacak yargıçlara ihtiyaç var" şeklindeki skandal sözleri de aynen girdi.

İstanbul Barosu, 9 Mart 2009'da 'Soruşturma ve Kovuşturma Evresinde Şüpheli, Sanık ve Hükümlünün Sağlık ve Tedavi Hakkı Paneli'ni düzenledi. Basına kapalı panelde baro yöneticileri ve üye avukatlar ile Ergenekon sanıklarıyla ilişkisi nedeniyle gündeme gelen YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da katıldı. Konuşmalar, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu kararı ile kitaplaştırıldı. Kitap, baronun internet sitesinde de yayınlandı.

HAPİS YATACAK YARGIÇ LAZIM

Panelde Şahin'in, Ergenekon soruşturmasından bahsederken, “Soruşturma aşamasında ihlal edilmedik tek bir CMK hükmü yok, o kadar büyük iddiayla söylüyorum. Bu çerçevede bakığımızda olaya ihtiyacımız ne biliyor musunuz? Silivri Cezaevi'nde yatmayı göze alacak hakim ve savcılara ihtiyacımız var” dedi. Şahin'in bu şok sözleri diğer konuşmalar gibi baro kararıyla aynen kitaba girdi.

Hastalıklara garip savunma

YARSAV eski Başkanı Eminağaoğlu, Ergenekon sanıklarının gözaltına alınış biçimlerini eleştirdiği konuşmasında, “Gece yarısı bir insanı, kaçmayacak bir insanı gözaltına alıyorsanız, ifadesini alıyorsanız o insanın da sağlığı bozuluyor” dedi. Eminağaoğlu'nun 'sabah saatlerinde gözaltına alırsanız, hastalanırlar' tespitine panelin diğer konuşmacısı Avukat Osman Aydın Şahin destek verirken, hukukçu kimliğini unutarak Ergenekon sanıklarını skandal sözlerle savundu.

Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri