Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbecilere dava açılabilecek

13 Kasım 2008 / 17:24
AİHM, darbecilere herkesin dava açılabilmesine imkan tanıyan bir karara imza attı. İşte Evren de dahil darbeci generallere dava açılmasına imkan sağlayacak o karar.
AİHM, Kenan Evren de dahil darbeci generallere herkesin dava açılabilmesine imkan tanıyan bir karara imza attı.

12 Eylül darbesi ve darbe lideri Kenan Evren hakkında dava açan ancak bu dava nedeniyle “meslekten men” cezasına çarptırılan Adana eski savcılarından Sacit Kayasu’nun Türkiye aleyhine açtığı davayı karara bağladı.

Kayasu'nun gerek “şahsi”, gerekse “devlet savcısı” sıfatıyla darbeye karşı dava açma hakkına sahip olduğuna hükmeden mahkeme, Kayasu’nun dava açma hakkını da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “ifade özgürlüğünü” içeren 10. maddesine dayandırdı.

12 Eylül darbesi ve darbe ardından referandumla kabul edilen Anayasa konusunda dava açmanın “kamu çıkarına ilişkin bir tartışma başlatmak” olduğu, dolayısıyla dava açarak böyle bir tartışma başlatmanın “ifade özgürlüğü” içinde görülmesi gerektiğinin ifade edildiği kararda, “Davacı (Kayasu) hiç şüphesiz kamu çıkarını içeren böylesine bu tartışmaya hem normal vatandaş olarak, hem de kamu savcısı sıfatıyla katılmayı amaçlamıştır” ifadesine yer verildi.

AİHM, Kayasu’ya Türkiye Cumhuriyeti tarafından 40 bin Euro tazminat ödenmesini de kararlaştırdı.

1999 yılında 12 Eylül darbesini gerçekleştiren generaller hakkında “şahsi” dava açan Kayasu, 2000 yılında da o dönemdeki resmi sıfatı olan “Adana savcısı” ünvanıyla benzer bir dava daha açmıştı. Ancak davalar reddedilmiş, Savcılar ve Hakimler Yüksek Kurulu, Kayasu’yu “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle meslekten men etmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri