Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbecilerin kindarlığı

28 Mayıs 2008 / 08:41
Darbeciler halıların metrekaresini bile sordu.

Dönemin Meclis Başkanı Refik Koraltan'ın gelini Süheyla Koraltan'ın, 27 Mayıs'ın yıldönümünde anlattıkları büyük yankı buldu.

Zaman'ın dünkü manşetinde yer alan açıklamalarının ardından Süheyla Koraltan, 27 Mayıs'a neden 'servet ihtilali' dediğini çarpıcı örneklerle izah etti: "Kayınpederimin evindeki eşyaları didik didik ettiler. Halıların metrekaresine varıncaya kadar sordular. Yatak odalarına, tuvaletin sifonlarına kadar baktılar; hiçbir şey bulamadılar."

Süheyla Hanım'ın eşi Oğuzhan Koraltan'ın (Refik Koraltan'ın oğlu) servetlik projeleri de darbecilerin hedefi olmuş. Koraltan, eşinin ofisine yapılan baskını ve emeklerinin nasıl çalındığını şöyle anlatıyor: "Oğuzhan serbest çalışıyordu. O zaman parkmetreleri getirmek istiyordu. Cadde, sokak ve stadyumların ışıklandırılması ile ilgili projeler hazırlamıştı. Hatta İstanbul'un aydınlatılması ihalesini 1959'da kazanmıştı. Darbe günü cuntacılar Oğuzhan'ın ofisini bastı. Trilyonluk değeri olan projeleri alıp götürdüler. Bir daha da geri vermediler. Kazandığı ihaleyi de iptal ettiler." Koraltan ailesinin darbeden sonraki hayatı da zorluklarla geçer. Süheyla Hanım, bir gün oğlu Yavuz'u okula yazdırmak için Şişli Terakki'ye müracaat eder. Ancak dönemin okul müdürü Ecvet Bey, "Koraltan soyadı olan birini alamam." diyerek müracaatı geri çevirir. Süheyla Hanım oğlunu başka bir okula yazdırmak zorunda kalır.

70 yaşında olan Refik Koraltan ise Yassıada'da hücrededir. Soğuğa dayanamadığı için gelininden uzun kollu elbiseler ister. Eşyalarını göndermeye Süheyla Koraltan gider. Ancak eşyaların yanında kolonya göndermesine izin verilmez: "Kolonyayı kabul etmediler. 'Neden izin vermiyorsunuz?' diye sordum, 'Onu içer.' dediler. Odalarını kendileri temizler, söküklerini kendileri dikerdi. Kayınpederim sağlıklı insandı. Dış memleketlerin birinde esir düşse, bu kadar yapmazlardı."

Zaman - Kamil Maman

Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri