Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbecilerle yüzleşme anı

10.05.2009 11:43
Hafta sonu yapılacak olan DP kongeresinde Demirel'in desteklediği Cindoruk ile DP lideri Soylu karşı karşıya..
Demokrat Parti'nin (DP) hafta sonu yapılacak olağanüstü kongresi, parti için dönüm noktası olacak.

Kongrede Süleyman Demirel'in desteğini alan Hüsamettin Cindoruk ile DP lideri Süleyman Soylu'nun yarışması bekleniyor.

Kong-reye sayılı günler kala Zaman'a konuşan Soylu, çarpıcı mesajlar verdi. Kongrenin sivil siyaset isteyenlerle demokrasi karşıtlarının yüzleşmesine sahne olacağını belirten Soylu, "Bu, sadakat çizgisi ile sadakatsizliğin yüzleşmesidir. DP tabanı artık 28 Şubat'a, 367 dayatmasına ve 27 Nisan e-muhtırasına destek vererek partinin demokrat zihnine müdahale edenlerle yüzleşecek." dedi.

Uzun süredir siyasetin kuşatılmak istendiğini belirten Soylu, toplum mühendislerinin işbaşında olduğuna dikkat çekti. Soylu, şöyle devam etti: "Onların söylediğinin aksini savunan DP'yi ele geçirmek istiyorlar. Partiyi birilerinin aracı ve payandası haline getirmeyi planlayanlara müsaade etmemek lazım. Tabanın da demokratik bilincin de müsaade etmemesi lazım. Ben tabanda bu bilinci görüyorum." Soylu, Cindoruk'un adaylığını da şöyle değerlendirdi: "Hep bir bölen olmuş. Dün bir bölen olanın bugün toplayan olması mümkün değil."

Soylu, tabandan gelen bütün baskılara rağmen kararını açıklamama nedenini, "Kongre sağlıklı bir süreçte işliyor. Teşkilatlar, parti kamuoyu değerlendirmesini yapıyor. Bu süreç, aklından adaylık geçirenlerin çıkmasını sağlayacak." şeklinde izah etti. DP'nin önümüzdeki iki yılı planlayacak bir yönetim oluşturması için kongreye gittiklerini anlatan Soylu, "Aldığımız bir milyon 536 bin oyun sorumluluğu hepimizin üzerindedir. Önemli olan, zor şartlarda ve kısmi olarak girebildiğimiz seçimde aldığımız yüzde 4'e yakın oyun yarına yönelik yönetilmesidir. Bütün partiler önümüzdeki iki yıla dönük hazırlık yapıyor. Kongre bir dönemin başlangıcı olarak görülmeli." şeklinde konuştu.

Soylu, 29 Mart yerel seçimi öncesinde kendisine "Seçime girme, CHP ile birlikte hareket et." şeklinde telkinlerde bulunulduğunu da dile getirdi. Bu telkini parti içinde yer alan bazı duayen isimlerin yaptığına dikkat çekerken tabana şöyle seslendi: "Partimize inananlar seçim sürecinde parti sancağı altında toplanmışlardır. Bu seçimin bütün ağırlığını teşkilatlar yaşadı. Kimin ne şekilde davrandığını, yarın da nasıl davranacaklarını en iyi onlar biliyor. 28 Şubat'ı onlar yaşadı. Seçimde, 5-10 oy ile kaybedilen belediye başkanlıklarını yaşadılar. Kongrede kararlarını bunlara göre vereceklerdir."
Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri