Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'nun Muhalefete Çağrısı

22.05.2009 14:12
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güçlü bir siyasi irade olmazsa hiçbir reform hareketinin hayata geçirilemeyeceğini belirterek muhalefet başta olmak üzere diğer siyasi temsilcilerin reform çalışmalarına destek vermesini istedi.
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise geçmişte olduğu gibi Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunları buzdağı içerisine saklamanın hiçbir zaman çözüm olmayacağını vurguladı.

Reform İzleme Grubu (RİG), Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış başkanlığında Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği'nde toplandı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı.

Güçlü bir siyasi irade olmazsa hiçbir reform hareketinin hayata geçirilemeyeceğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şuan çok ciddi bir siyasi iradenin söz konusu olduğunu belirtti.

Bundan hiçbir kimsenin tereddütü olmaması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Ankara'da güçlü bir siyasi mutabakat. Yani bugün yürütülen reform çalışmaları sadece bir hükümetin 2009'da yürüttüğü bir reform çalışması olarak görülmemelidir. Bütün siyasi kadrolar, muhalefet ve diğer siyasi temsilciler olmak üzere bu ihtiyacı hissetmelidirler ve bu ihtiyacı hissederek reform çalışmalarına destek vermeleri gerekir. Bu çerçevede Meclis'te bekleyen yasa tasarılarının hayata geçirilmesi dahil olmak üzere Anayasa değişikliği ve diğer konularda temel toplumsal mutabakat gerektiren konuları da ele alacak şekilde kapsamlı bir çaba içerisine girmemiz lazım." dedi.

Öğleden sonra Meclis'teki siyasi parti temsilcilerini ziyaret edeceğini dile getiren Davutoğlu, AB sürecinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vereceğini söyledi.

SORUNLARI BUZDAĞI İÇERİSİNE SAKLAMAK ÇÖZÜM DEĞİL

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise Türkiye'de gerçekleşen reformların, vatandaşların yaşam standartlarını yükselttiğini, ülkemizdeki özgürlük ve hoşgörü ortamını daha da güçlendirdiğini ve millet ile devlet arasındaki uyum ve eşgüdümün çok daha artırdığının gözlemlendiğini ifade etti.

"Onun için bu reformların devamında son derece fayda görmekteyiz." diyen Bağış, şöyle konuştu: "Müzakerelerimizde siyasi reformlarda herhangi bir eksikliğin, geri adımın veya tıkanıklığın Türkiye'nin AB müzakere sürecini de olumsuz etkileyebileceği düşüncesiyle bu süreci hassasiyetle takip etme konusunda bir ortak kararlığımız vardır. Belki de hepsinden önemlisi bu süreç, ülkemizin daha da demokratik daha da müreffeh bir ülke olması açısından da son derece önemli bir süreçtir. Geçmişte olduğu gibi ülkemizin karşı karşıya kaldığı sorunları buzdağı içerisine saklamak hiçbir zaman çözüm değildir. Çünkü eninde sonunda o buzdağları erir ve o sorunlar eskisinden olduğundan daha da karmaşık bir şekilde önümüze çıkar. Bu düşünceyle son 7 yıldır kararlılıkla sürdürdüğümüz bu reformlarda, bundan sonrada Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunları ülkemizin çıkarlarını gözeterek çözmek için güçlü bir irade oluşmuştur."

Türkiye'nin tek hedefinin AB tam üyelik olduğunu vurgulayan Bağış, bunun dışında herhangi bir alternatifi kabul etmeyeceklerini belirterek "Devletin her kademesinde bütün yetkililerimiz, Cumhurbaşkanımızdan Meclis Başkanımıza, Başbakanımıza, bakanlarımıza kadar her vesile ile vurgulamaktayız. Bu konudaki kararlılığımız kesindir." diye konuştu.

RİG toplantılarının 2 ayda bir düzenli olarak yapılacağını dile getiren Bağış, bundan sonraki toplantının Adalet Bakanlığı'nın ev sahipliğinde olacağını belirtti.

YASALARDA VEYA MEVZUATTA DÜZENLEME YAPMAK HERŞEYİ ÇÖZMÜYOR

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Türk yargı sisteminde bağımsızlığın güçlendirilmesi, yargı tarafsızlığının geliştirilmesi, yargının derinliğinin ve etkinliğinin artırılması, yargıda mesleki etkinliğin artırılması, yargıya güvenin artırılması, adalete erişimin kolaylaştırılması ve ceza infaz işlemlerinin geliştirilmesi AB uyum sürecinde mevzuatın değiştirilmesi çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti.

RİG'in bir fonksiyonunun uygulamayı izleme olduğuna dikkat çeken İçişleri Bakanı Atalay, özellikle bakanlığının ilgi alanı olan yerlerde, güvenlik birimleriyle olan konularda yasalarda veya mevzuatta düzenleme yapmanın her şeyi çözmediğini söyledi. Bunun uygulamasının iyi izlenmesi gerektiğini vurgulayan Atalay, "Uygulamada bu reformlar ne kadar yer buluyor? Zihniyet değişimi ne kadar oldu? Mesela polisin, güvenlik personelin tutumu gibi." şeklinde konuştu.

İşkence ve kötü muamelenin önlenmesinin en başta gelen hususlardan biri olduğuna işaret eden Atalay, işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans kararı aldıklarını hatırlattı.

Polis kasklarındaki numaralandırma işleminin yılsonuna kadar tamamlanacağını kaydeden Atalay, 50'nin üzerinde ilde tamamlandığını ifade etti.

Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri