Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu: Onlar Şehit

02.06.2010 01:37
"Son Türk vatandaşı, şehitlerimiz de dahil, Türk topraklarına girene kadar bizim takibimiz bitmez. Biz haberlerde çıkan açıklamalarla yetinmeyiz"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tek bir Türk vatandaşının dahi İsrail topraklarında kalmasına ve sorgulanmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Bakan Davutoğlu, saldırıda ölen Türk vatandaşlarını da 'şehit' diye tanımladı.

 

Davutoğlu, Washington'da ABD'li yetkililerle temaslarının ardından kaldığı Willard Oteli'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tek bir Türk vatandaşının dahi İsrail topraklarında kalmasına ve sorgulanmasına izin verilmeyeceğini belirten Davutoğlu, esas sorgulanması gerekenlerin ve korsanlık eylemini yapanların İsrail makamları olduğunu ifade eti. ''İsrail'in yaptığı, uluslararası sularda başka ülkelerin vatandaşlarını kaçırmaktır'' diyen Davutoğlu, önümüzdeki kısa süre içerisinde tüm vatandaşların hiçbir ön şart olmaksızın serbest bırakılmasını istediklerini vurguladı.

 

Bakan Davutoğlu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsünün, Mavi Marmara gemisi dahil Gazze'ye yardım filosundan gözaltına alınanların derhal serbest bırakılacağını söylemesinin hatırlatılması üzerine de "Son Türk vatandaşı, şehitlerimiz de dahil, Türk topraklarına girene kadar bizim takibimiz bitmez. Biz haberlerde çıkan açıklamalarla yetinmeyiz" dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk defa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir başka ülkenin iradi saldırısına maruz kaldığını vurgulayan Davutoğlu, İsrail'den sözlü bir özür beyanının kendilerini tatmin etmeyeceğini bildirdi. Davutoğlu, ABD'nin olaya ilişkin ilk açıklamalarının beklentilerini karşılamadığı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de buradaki temaslarının ardından ABD'nin, Türkiye'nin kaygılarını çok daha iyi anladığını aktardı.

 

Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri