Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'dan İsraile gözdağı

08.10.2009 14:31
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin dış politikasına ilişkin soruları değerlendirdi.
Davutoğlu: "Sarkisyan Aliyev görüşmesinden tabii ki olumlu netice bekliyoruz. Bu dahi kendisi dahi kazanılan ivmenin bir göstergesidir. Bu toplantılardan beklenti içerisinde değiliz. Önemli olan bir önceki toplantılara göre daha çok mesafe alınmasıdır. Önemli olan krizin çözüm sürecine girmesidir.

Liderlerle daha sık bir araya gelmekte ve daha olumlu mesajlar vermektedir. Sarkisyan'ın milli maça Türkiye'ye gelmesi bizim arzumuzdur. Cumhurbaşkanı Gül gittiğinde hiçbir beklentisi olmaksızın hatta ilişkilerin bu düzeyde olmaması halde büyük bir cesaret ölçüsü göstererek Ermenistan'a gitmiştir.

Bizde benzer bir şekilde Sarkisyan'ın bizde gelmesini isteriz. Bunun tartışma konusu olması bile doğru değil. Bu bakımdan Sayın Sarkisyan'ın gelmesini arzu ediyor ve bunun gerçekleşeceğine inanıyoruz.

HAREMŞERİF'TEKİ GÖSTERİLERE SESSİZ KALAMAYIZ

Haremşerif'teki gelişmeleri yakından izliyoruz. Bütün taraflarla birlikte bu konu görüşülmüş. Bizim Filistin konusundaki görüşlerimiz açık ve nettir. Harem-i Şerif'e saygı göstermek herkesin yükümlülüğüdür. Ümit ederiz ki kutsal mekanın hakettiği saygıyı görür.

Savaş esnasında Türkiye tutumunu net ortaya koymuştur. Sivil yerleşim merkezlerine bu denli yoğun saldırı düzenlenmesi bizi çok üzmüştür. Gazze'deki son 8 ayda durumun hiç iyileşmemesi de bize kaygı vermektedir. 21. Yüzyıla yakışmayan bir tablodur.

ERMENİSTAN İLE YENİ BİR LOZAN ANLAŞMASI MI?

Lozan ile karşılaştırılması doğru değil. Bu iki komşu ülke arasındaki ilişkileri kapsayan bir anlaşmadır. Katılım konusunda ise İsviçre'nin yapacağı temaslar konusunda ortaya çıkacak ve bu da taraflarca bilinmektedir. Biz bunların çözüme kavuşacağına inanıyoruz.

Macaristan Dışişleri Bakanı: " Her zaman basın mensupları problemleri sorarlar. Evet kültürel ilişkilerimizin olumul geçmesini olumlu olmasını önemli buluyorum. Dilsel açıdan baktığımızda mükemmel ilişkilere sahibiz.


Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri