Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dayak ki ne dayak.

05 Temmuz 2008 / 13:19
Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne, Kürtler'den nasıl dayak yediğini anlattı.
Abant Platformu'nun "Kürt Sorunu"nda "Barışı ve geleceği Birlikte aramak" toplantısı devam ediyor. Abant'ta yapılan toplantının ikinci gününde, Prof. Mehmet Altan'ın başkanlığında başlayan toplantı oldukça hararetli.


Toplantıda söz alan Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne, 12 Elylül'de Mamak Askeri Cezaevi'nde nasıl dayak yediğini anlattı:

"İstiklal Marşı için çok dövdüler. Oysa ben MHP davasından içerde idim. İdeolojim gereği, iyi bilmem gereken konulardı. Ama bana dayak atan ise hep Kürtler idi. Aslında Türkiye Mamak Cezaevi’nden farklı değil. İttihat Terakki’den bahsediyoruz. İttihat Terakki’nin 5 kurucusundan 2’si Kürt. Kürtler ve Türkler ve Kürtler diye ayırdığınız zaman o Kürt’ün içinde Cemal Gürsel var, Abdullah Cevdet var. Cemal Gürsel, 2500 Kürt’ün idamını istedi. Türkler ve Kürtler ayırımı doğru bir ayırım değil. Dün Rojbin burada çok duygusul tablolar ortaya koydu. Benim de gözlerimin dolmasına neden olan tablolar idi bunlar. Ama bu tür tabloyu karşı taraf da üretebilir. Belki en az bu kadar dramatik hikayeler bunlar. Bu tür hikayeler bizi faşizme götürür. Rojbin’in anlattıkları, çok profesyonelçe çekilmiş bir filmden alınan enstantaneler gibi geldi. Kürt aydınları, konuyu sadece Kürt sorunu olarak ele alıp çözmeden yana. Oysa sorunlara böyle yaklaştığımızda sorunu çözemeyiz. Türkiye’de hiç Kürt Türk ayırımının yapılmadığı demokratik çözümler bulmalıyız. Kürt sorununun üzerinde tekel oluşturduğu bir dilin, bir kurgunun ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kürt-Türk tabirlerinin üzerinde yeniden düşünmemiz gerektiğini söylüyorum. Türk ve Kürt kelimeleri aynı harflerin farklı dizilişinden ibarettir.
Kaynak:
Bu haber toplam 1068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri