Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dedesi de Katliam Mağduru

14.11.2009 09:20
Öymen'in Dersim'le ilgili sözlerini alkışlayan ve tepki göstermeyen Tuncelili Kılıçdaroğlu'nun dedesi de katliam mağduru çıktı.

Onur Öymen’in Dersim’le ilgili sözlerine tepki göstermeyen Kemal Kılıçdaroğlu’nun dedesi de asılan dönemin Alevi dini önderi Seyit Rıza ile aynı aileden ve mağdurlar arasında.

 

Kılıçdaroğlu, Öymen’in sözlerini “üzerinde durmadım, yorum yapmak istemiyorum” sözleriyle değerlendirdi. CHP’li Onur Öymen’in Dersim’e ilişkin sözlerine tepkiler sürerken, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun dedesinin de bizzat yer aldığı Dersim ayaklanması çok sert yöntemlerle bastırılmıştı. İsyanda yer alan kişiler kimi kaynaklara göre 40-70 bin kişi öldürüldü. 1938 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla bin 246 haneden 5 bin kişi, 15 şehrin 50 kazasına bağlı 922 köye zorunlu göçe tabi tutuldu. Gayri resmi göç ettirilenlerle birlikte bu sayı 12 bine çıktı.

KILIÇDAROĞLU’NUN DEDESİ

Dersim Kanunlarının acımasızca uygulanması sonrası, Ehlibeyt soyundan olan ve CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun da mensubu olduğu Kureyşan aşireti lideri Seyit Rıza isyanın önderliğini yaptı. İsyana Kılıçdaroğlu’nun dedesi de bizzat katıldı. Mart-Nisan 1937’de olayların genişlemesi üzerine general Abdullah Alpdoğan komutasında başlatılan askeri harekât, 13 Eylül 1937’de sona erdi. Ayaklanmayı bastıran bu askeri harekat Dersim Harekatı olarak anılır. Harekâta Hava Kuvvetleri de 3 uçak filosu ile katıldı. Sabiha Gökçen bu harekâtta görev aldı. Kimi kaynaklara göre çocuk ve kadınlar dahil 70 bin insan öldürülürken, yöre halkının bir kısmı başka illere sürgün edildi.

Kılıçdaroğlu annesini kaybetti

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun annesi Yemuş Kılıçdaroğlu (87) tedavi gördüğü Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde vefat etti. Yemuş Kılıçdaroğlu, bugün Tunceli Cemevi’nde yapılacak törenin ardından Atlantı Köyü’nde toprağa verilecek.

Bu haber toplam 1110 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri