Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dekana özgürlük dersi

15 Ekim 2008 / 11:43
Boğaziçi Üniversitesi'nde hızla yayılan başörtüsü yasağı Eğitim Fakültesine sıçradı. Başı açık öğrenciler, durumu protesto edip dekanla tartıştı. İşte o anlar.
Boğaziçi'ndeki yasakçı dekana öğrencilerden özgürlük dersi

Boğaziçi Üniversitesi'nde Rektör Kadri Özçaldıran'dan sonra Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Baykal da başörtüsü yasağı uygulamaya başladı. Durumu, protesto eden öğrenciler, dekan arasında çok ilginç özgürlük tartışması yaşandı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, başörtülü arkadaşlarına destek vermek için kapısını çaldıkları Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Baykal'a adeta özgürlük dersi verdi. Birçoğu başörtüsüz öğrencilerden oluşan grubu 'zorbalıkla' suçlayan Baykal'a öğrenciler, "Sizinki zorbalık değil de, bizimki mi zorbalık?" karşılığını verdi. Başörtüsüz bir öğrencinin, "Biz istediğimiz gibi okula geliyoruz. Ama bazı arkadaşlar dersten atılıyor, psikolojileri bozuluyor. Bu mudur eşitlik?" sözleri Dekan Baykal'ı sinirlendirdi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Kadri Özçaldıran'ın talimatı ile öğretim yılı başında yaşanan ancak daha sonra öğrencilerin başörtülerinin üzerine şapka takarak okullarına girmesi ile aşılan sorun bu kez Eğitim Fakültesi'nde öğrencilerin derslere alınmaması ile tekrar ortaya çıktı. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ali Baykal'ın katı tutumu ve bazı eğitim görevlilerinin 'Bölüm kararı var' gerekçesi ile başörtülü öğrencileri okula almaması üzerine öğrenciler eylem yaptı. Derslere alınmayan arkadaşlarına destek vermek isteyen erkek ve başı açık kız öğrenciler Eğitim Fakültesi'ne giderek koridorlarda sessizce bekledi. Şapka ile derslerine girebilen öğrencilerden F.B, Eğitim Fakültesi'nde arkadaşlarının peruklu ve şapkalı halde bile derslere alınmadığını söyledi. F.B., sınıflara giren öğrencilerin dışarı çıkartıldığını kaydetti.


Başörtülü öğrencileri, başı açık arkadaşları savundu
Bir öğrenci: Biz buraya tartışmak için gelmedik, arkadaşlarımıza destek olmak için geldik. Polemiğe girmek istemiyoruz.

Başörtüsüz kız öğrenci: Hocam, biz istediğimiz gibi geliyoruz üniversiteye. Ama arkadaşlar dersten atılıyor, psikolojisi bozuluyor. Bu mudur eşitlik?

Dekan Baykal: Ben bunun (başörtülü okumanın) özgürlük olduğuna inanmıyorum, özgürlük olduğunu kabul etmiyorum. Bu davranışı Türkiye'yi esaretten ve cehaletten kurtaran bir siyasi akıma karşı çıkmak olarak görüyorum. 'Türban giymek için mandacılığı, zorbalığı tercih ederim' diyen bir zihniyetin benim gönlümde de aklımda da yeri yok.

Öğrenciler: Hocam! İran herkesin başını kapatmak istiyor. Sizin ki de buna benziyor bir nevi.

Dekan Baykal: İran'da sadece üniversitelerde değil, her yerde başı açık gezmek yasak. Bize bir görev veriliyor, biz bunu uyguluyoruz.

Başörtüsüz öğrenci: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları Türkiye'de uygulanmasaydı bu üniversite ne yasakçı olurdu, ne de militarist olurdu. Herkes AİHM'nin kendisine yarayan kararlarını örnek alıyor. Hepsini uygulayalım, herkese özgürlük verelim. Başörtüsü yasağı bir yasa değil, yönetmelik. Ama bunu yasa diye dayatmaya çalışıyorlar.

Öğrenciler: (Anayasa Mahkemesi kararını hatırlatan Baykal'a): Anayasa'da 'herkesin eğitim hakkı vardır' deniliyor. Bu dikkate alınmıyor.

Başörtüsüz öğrenci: Bu uygulamalar devam ettiği müddetçe biz de burada arkadaşlarımıza destek olmaya devam edeceğiz.

Dekan Baykal: Yani zorbalıkla?

Erkek öğrenci: Sayın Hocam! Siz Türkiye'nin çok önde gelen bir üniversitesinde profesörsünüz, lütfen bu sözlerle imajınızı sarsmayın.

Dekan Baykal: Ben imaj meraklısı değilim, bu ülkeye özgürlük kazandıran insana hakarettir bu.

Kaynak:
Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri