Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirdeki %100 artış düşündürüyor

02 Mayıs 2008 / 10:57
Demirdeki yüzde 100 artış müteahhitleri batıracak!..

TİMSE Genel Başkanı Aygün inşaat demirinin fiyatının 4 ayda yüzde yüz arttığını belirterek "Ya sözleşmelerimizi fesh edelim ya da malzemede meydana gelen fiyat farkı giderilsin" dedi

İnşaat sektörünün en önemli girdilerinden biri olan demir dört ayda yüzde 100 artış gösterdi. Ocak ayında tonu 850 YTL olan demir nisan sonu itibariyle bin 600 YTL'ye yükseldi. Türkiye İnşaat Müteahhit İşveren Sendikası (TİMSE) Genel Başkanı Nazım Aygün, demir fiyatlarında 850 YTL fiyatını baz alıp ihaleler de teklifi ona göre verdiklerini belirtip "Şimdi yüzde yüzlük bir artış var. İnşaatta kullanılan demir oranı yüzde 15 civarında. Demir fiyatlarında meydana gelen yüzde 100'lük artışı eklediğinizde bu oran yüzde 30'lar civarına çıkıyor. Maliyetlerimiz yükseliyor" dedi.İnşaat sektörünün kan kaybettiğini belirten Aygün "Hükümet yetkilileriyle görüştük. Üç farklı alternatif sunduk. Ya sözleşmelerimizi karşılıklı olarak fesh edelim, ya malzemede meydana gelen fiyat farkı giderilsin, ya da bu durumdan çıkıncaya kadar KDV alınmasın” dedi.

Sektöre özel bir endeks oluşturulmalı

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, inşaat sektörüne özel bir endeks oluşturulması gerektiğini belirtti. Eren "Bu koşullarda firmalar birikimleriyle birlikte ya batacak ya da işler yarım kalacak. Sabit döviz fiyatlarıyla kamu ihaleleri alan firmalar var. Burada da durum aynı. Diyelim ki dolar bin 700 YTL iken ihaleye girdi firma ve demiri yüz dolar olarak hesapladı. Dolar sürekli düşüyor. Yüz dolar olarak hesapladığı demir maliyeti iki yüz dolar oldu” dedi.

Yeni Şafak - Serkan Biter

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri