Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirel 'çarşaf'ı değerlendirmek istemedi

27 Kasım 2008 / 14:36
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: "Beni bir polemiğe çekecek bir takım hususlarda beyanlarda bulunmam"
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, CHP'nin 'çarşaf' açılımına ilişkin değerlendirmede bulunmaktan kaçınarak, "Aktif siyasetin içinde değilim. Onun için beni bir polemiğe çekecek bir takım hususlarda beyanlarda bulunmam. Sayın Baykal bir siyasi partinin genel başkanıdır. Kendisi hesabını, kitabını, kendi düşüncesini, kendi gördüğü istikamette yapar" dedi.

Demirel, Güniz Sokak'taki konutunda, yeniden Demokrat Parti (DP) Genel Başkanlığı'na seçilen Süleyman Soylu ve beraberindeki Başkanlık Divanı üyelerini kabul etti. Kabulde konuşan DP Genel Başkanı Soylu, Türkiye'nin en büyük siyasi geleneğinin bugünkü temsilcileri olarak başarılı bir kongre geçirdikleri söyledi. Parti olarak yaklaşan yerel seçimlere en iyi şekilde girmek için çalıştıklarını belirten Soylu, "Bu seçimlerde kararlılıkla mücadele ederek DP, DYP ve AP misyonunu hakettiği noktayla
buluşturacağımıza inanıyorum" dedi.

Demirel ise, Soylu'yu yeniden genel başkan seçilmesinden dolayı kutlayarak, "Türkiye'nin zor siyasi şartlar altında olduğu bu dönemde bu meşaleyi taşıyacağınıza inanıyorum" diye konuştu. "Misyonumuzu çok iyi anladığınızı görüyorum ve bundan da mutluluk duyuyorum" diyen Demirel, "Partilerin ismi değişir ama misyonu değişmez. Bugün her zamankinden daha fazla bu misyona ihtiyaç var. Bu misyon Türkiye'nin tümünü kucaklayan bir misyondur" şeklinde konuştu. Demirel, siyasette iniş ve çıkışların her zaman olduğunu ifade ederek, DP'nin önümüzdeki dönemde tekrar başarılı olacağına inandığını dile getirerek, "Bu başarıya sizden çok bu ülkenin ihtiyacı var" ifadesini kullandı. Demirel, siyasette alternatifsizlik durumunda 'sistemin göçmüş' anlamına geleceğini, bu yüzden çok partili bir sistemde bunun doğru olmadığını kaydetti.

Demirel, bir gazetecinin, ''Dün dündür, bugün de bugündür' sözünüz nedeniyle sizi sürekli eleştiren Baykal'ın bugün tartışmalara neden olan yeni açılımını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna, "Ben bugün aktif siyasetin içinde değilim. Onun için beni bir polemiğe çekecek bir takım hususlarda beyanlarda bulunmam" karşılığını verdi. "Siyasetin dili değil de, üslubu söz konusudur" diyen Demirel, şunları kaydetti:

"Dil bir tanedir. Bu güzel dilin nüansları var. Bunu nasıl kullanacağınız şartlara bağlı. Sonra herkesin bir yoğurt yiyiş tarzı var. Aslında siyasette kimsenin kimseye merhameti yoktur. Nezaket kuralları içerisinde, hakarete varmayacak şekilde siyasetçiler birbirini eleştirir. 'Dün dündür, bugün de bugündür' sözü doğrudur. Çünkü dünkü şartlarla, bugünkü şartlar birbirinden farklıdır. Eğer siz farkında değilseniz dünün geçtiğini, bugün hala dün de yaşıyorsanız, gerilerde kalmışsınızdır. Onun için kendi kendinizi bugüne ayarlayacaksınız. Dünde yaşanmaz, bugün yaşayacaksınız. Yarının da imkanlarından faydalanacaksınız. Slogan sadece 'Dün dündür, bugün de bugündür' değil, 'Dün dündür, bugün bugündür, yarın da yarındır'. Bugün ile yarın arasındaki fırsatlardan iyi yararlanacaksınız."

Gazetecilerin, Baykal'ın yeni açılımına ilişkin ısrarlı soruları üzerine Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sen illaki Sayın Baykal'a benim bir şey dememi istiyorsan, Sayın Baykal bir siyasi partinin genel başkanıdır. Kendisi hesabını kitabını, kendi düşüncesini, kendi gördüğü istikamette yapar. Onun için ben şu anda muhalefette değilim, iktidarda değilim, siyasi parti de değilim. Onun için ona söyleyecek bir şeyim olmaz. (çarşaf açılımı) O tartışılıyor. Siyasi tartışmalardır bunlar. Epeyce de tartışılacak. Güzel olan şey bunların tartışılıyor olabilmesidir. Siyasi kişiler hakkında kararı halk verir. Sandık var. Sandık bir özettir. Her gün zihinlerimizi karıştırmaya gerek yok, önümüz aydınlıktır."
Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri