Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demirel resmen ajanlık yapmış

05.10.2010 12:47
Eşref Bitlis'in ölmeden önce Cumhurbaşkanı Özal'a gönderdiği mektubun şifreleri...

 

Şüpheli bir uçak kazasında ölen Jandarma Komutanı Eşref Bitlis’in oğlu Tarık Bitlis Taraf’a konuştu: Babam, Cumhurbaşkanı Özal’a yazdığı mektuptan sonra dönemin hükümeti (Süleyman Demirel başbakandı) tarafından ABD’lilere şikayet edildi.

Şüpheli bir uçak kazasında yaşamını yitiren Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in oğlu Tarık Bitlis, babasının ölmeden yedi ay önce Turgut Özal’a yazdığı mektuptan sonra dönemin hükümeti tarafından ABD’ye şikâyet edildiğini söyledi.

Dün, Sabah gazetesinin manşetinde “Son mektup” başlığıyla verilen haberde Orgeneral Eşref Bitlis’in Turgut Özal’a Kürt sorunu için “Kod Adı: Kale” başlıklı bir çözüm planını içeren mektup yazdığı bildirildi. Söz konusu mektupta Bitlis, Çekiç Güç’ün ve ordudan bazı görevlilerin PKK’ya yardım ettiğine dair telsiz kayıtlarına yer vermiş ve “Devreye girin, önü alınamayan risklerle karşı karşıyayız” ifadelerini kullanmıştı.

Bitlis’in mektupta yer verdiği çözüm önerileri 1992 yılının ağustos ayından başlayarak MGK’da gündem olmuş, ağustos ve aralık ayları arasındaki MGK toplantılarının sonuç metinlerinde Bitlis’in önerilerine benzer ifadeler yer almıştı. Söz konusu mektup 17 yıl önce Aydınlık dergisinde yayımlanmıştı.

 
Bitlis’in anti-Amerikancı tutumu

Mektubun yazılmasının ardından yaşanan gelişmelere bakmak gerektiğini belirten Tarık Bitlis, şunları söyledi: “Bu mektuptan sonra MGK’nın kayıtlarında neler var? Ondan sonra neler yazılmış onlara bakılmalı. Hedef seçildiği yorumuna baştan beri katılıyorum. Zaten bu konuda suikast olma ihtimalinin en büyük gerekçesi mektup dışında Eşref Bitlis’in anti- Amerikancı tutumu. En büyük kanıt bu.”

Bitlis mektubu yazdıktan sonra dönemin hükümetinin ABD’ye resmi yazı yazdığını hatırlatan Tarık Bitlis, “Bu yazışma gizli değil. O dönemlerde yayımlandı. Böyle bir kayıt var. Resmi yazışmanın içinde Genarel Bitlis’in Amerika politikalarına karşı çıktığı belirtiliyor” diye konuştu.

 
Mektuptan sonra neler oldu

Mektubun gizli olmadığını daha önceleri basında çıktığını söyleyen Tarık Bitlis, mektubun devletin arşivinde olduğunu belirterek, “Bu mektup devlete yazılmış bir mektuptur. Devletin mektubu ve yazışmasıdır. Önemli olan mektubun yazılmasından sonra neler yapıldığıdır. Mektup sonrası devletin yazışmaları ile resmi kayıtlar incelenmelidir. Bu yazışmalar ile mektup sonrası takınılan tutum ve davranışlar kamuoyuna açıklanmalı” dedi. Tarık Bitlis, “Bu mektup babamın resmi görevde olduğu süreçte Cumhurbaşkanı’na yazdığı bir mektuptur. Bunun devamı da gelmiş olmalı” diye konuştu.

 
Aydınlık 17 yıl önce yayımladı

Orgeneral Eşref Bitlis’in Turgut Özal’a yazdığı mektup, Aydınlık dergisinin Eylül 1993 tarihli sayısında yayımlanmıştı. Bitlis mektubunda, Çekiç Güç ve PKK arasındaki bağlara yönelik iddialarda bulunmuş ve Kürt sorununun çözümü için öneriler yapmıştı.

 
MGK’ya yansıyan Kod Adı: Kale

Milli Güvenlik Kurulu, 27 Ağustos 1992 günü Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başkanlığında toplanmıştı. Toplantıya Başbakan Süleyman Demirel, hükümet üyeleri ve Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis ile diğer kuvvet komutanları katılmıştı. Altı maddelik sonuç bildirgesinde alışılagelmiş “terörle mücadelede kararlılık” mesajlarının yanı sıra “Bölgenin ekonomik kalkınması” ve “Demokratik hukuk devleti kuralları içinde kalınması, kanun ve nizam hâkimiyetinin kesintisiz tesisi ve idamesi, halkımızın huzur ve güvenlik içinde bulunmasının esas alınması” ifadeleri dikkat çekmişti.

1992’nin kasım ayı MGK’sında ise, “Bölgenin sosyo-ekonomik ihtiyaç ve sorunlarının giderilmesinde bütün devlet kuruluşlarının bölgede birbiri ile koordineli ve ahenkli çalışmaları” vurgusu yapılmıştı.
 
Kaynak: Taraf

Bu haber toplam 1346 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri