Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demiryollarında Türkiye ile İtalya anlaştı

14 Aralık 2008 / 20:49
Hızlı tren işletmeciliğine hazırlanan Türkiye, bu alanda öncü ülkelerden İtalya ile işbirliğine gidiyor. Türkiye-İtalya demiryolları arasında işbirliğini öngören mutabakat zaptı Roma'da imzalandı

Suat Karabıyık'ın haberi

Hızlı tren işletmeciliğine hazırlanan Türkiye, bu alanda öncü ülkelerden İtalya ile işbirliğine gidiyor. Türkiye-İtalya demiryolları arasında işbirliğini öngören mutabakat zaptı Roma'da imzalandı.
Milano-Bologna hızlı tren hattının işletmeye açılması dolayısıyla Roma'ya gelen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İtalya Demiryolları Genel Müdürü Mauro Moretti ile bir araya geldi.
Görüşmede, iki ülke demiryolları arasında işbirliğini öngören mutabakat zaptı imza altına alındı. Buna göre, iki ülkenin demiryolu idareleri, özellikle hızlı tren işletmeciliğinde, işletme, bakım ve tamir konuları başta olmak üzere bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunacak.
Karaman, İtalya'nın savunma sanayi ve ulaştırma alanlarındaki uluslararası firması Finmeccanica'nın ulaştırma yatırımlarını üstlenen Ansaldo'nun tren üretim fabrikasını da gezdi.
Ansaldo İş Geliştirme Müdürü Arcangelo Fornelli, ziyarette verdiği brifingde, Ankara, Kayseri ve Samsun hafif raylı sistemleri için tren setleri ürettiklerini belirtti.
Fornelli, ''Gecemiz gündüzümüz Türkiye oldu. Öyle ki rüyamızda bile görüyoruz. Hızlı tren ve metro projeleri çok hızlı gelişiyor. Türkiye'ye büyük ilgi ile bakıyoruz. Türk sanayisiyle omuz omuza çalışabiliriz. Türkiye'deki yeni raylı sistem projelerinde de yer almak isteriz'' dedi.

AA

moralhaber

Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri