Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargıçlardan ‘Kozmik’ Manifesto

05.01.2010 00:06
"Kozmik Oda da ki Belgeler 'hukuk devleti' ekseninde devlet sırrı olamaz"

Demokrasi ve Özgürlük İçin Yargıçlar ve Savcılar Birliği (Demokrat Yargı), Seferberlik Tetkik Kurulu mekânlarındaki bilgi ve belgelerin, Anayasanın değiştirilemez ilkeleri arasında yer alan 'demokratik hukuk devleti' ekseninde devlet sırrı olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.

 

Demokrat Yargı Yönetim Kurulu tarafından, Kozmik oda tartışmalarıyla ilgili yapılan açıklamada, "Kamuoyunda 'kozmik oda' olarak bilinen ve yasal temeli tartışmalı Seferberlik Tetkik Kurulu mekânlarındaki bilgi ve belgelerin, Anayasanın değiştirilemez ilkeleri arasında yer alan 'demokratik hukuk devleti' ekseninde devlet sırrı olarak değerlendirilemez. Kozmik oda soruşturmasının devlet sırrı kavramına dayanarak engellenmesi çabaları, militarizmi besleyen hukuk dışı bir refleksi yansıtıyor." ifadeleri kullanıldı.

 

Açıklamada, "Son günlerde ülkemizdeki hukuk ve yargı anlayışlarının geleneksel sorunlarını bir kez daha açığa çıkaran bir tartışma yürütülmektedir. Hiçbir hukuksal zemine sahip olmadığı halde devlet sırrı kavramı kozmik oda soruşturmasına kalkan yapılmaya çalışılmaktadır." denildi.

Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri