Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demokratik ve yasal tepki gösterin

19 Temmuz 2008 / 14:03
Genelkurmay Başkanlığı'nın dün geç saatlerde yaptığı açıklamada “TSK'ya yöneltilen hukuk dışı saldırılara karşı Türk milletinin yasal ve demokratik tepki göstermesi doğal bir beklentidir” denildi
Genelkurmay Başkanlığı, bazı muvazzaf subaylarla ilgili Ergenekon iddiaları konusunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda yürütülen soruşturmanın uzun süredir devam eden bir soruşturma olduğunu vurgulayarak, “Türkiye'nin gündemindeki soruşturma ile bir ilgisi yoktur” dedi. Genelkurmay ayrıca, “Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yöneltilen hukuk dışı saldırılara karşı Türk milletinin de yasal ve demokratik tepki göstermesi doğal bir beklentidir” açıklamasını yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı bazı muvazzaf subaylarla ilgili Ergenekon iddiaları konusunda 3 gün önce de “Genelkurmay Askeri Savcılığı'nca bu konuda yürütülen bir soruşturma bulunmamaktadır” açıklaması yapmıştı. Bu kez aynı çerçevede bir soruşturmanın Hava Kuvvetleri Savcılığı tarafından açıldığı ileri sürüldü. Genelkurmay bu iddiaları da yalanladı.

Hava kuvvetleri'nde soruşturma

Genelkurmay'ın dünkü açıklamasının nedeni ise AKŞAM Gazetesi'nde önceki gün yayımlanan haberdi. Haberde Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı'nın kendi personeliyle ilgili soruşturma başlattığı bildiriliyordu. Ancak Genelkurmay yine dün akşam bu haberi yalanlayarak bu soruşturmanın Ergenekon'la ilgisinin bulunmadığını açıkladı.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri Savcılığı'nın inceleme başlattığı haber yalanlanarak, “Bu soruşturmanın, basın organında iddia edildiği gibi halen Türkiye'nin gündemindeki soruşturma ile bir ilgisi yoktur” denildi.

Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, personelinin karıştığı her türlü disiplinsizlik olayını büyük bir duyarlılıkla incelediği ve kanunlar çerçevesinde gereğini yerine getirdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, “Üç sene önce vuku bulan bir olayda mahkeme kararıyla ordudan ilişiği kesilen bir personelin durumu dahi, bazı basın ve yayın organlarında yeni bir olay olarak kamuoyuna duyurulmaktadır” denildi.


Milletten tepki beklentisi

Genelkurmay açıklamasında, halka da çağrıda bulunularak, “Silahlı Kuvvetlerine yöneltilen hukuk dışı saldırılara karşı yalnız Türk Silahlı Kuvvetlerinin değil, onun gerçek sahibi yüce Türk milletinin de yasal ve demokratik tepki göstermesi doğal bir beklentidir” denildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri