Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Deniz Baykal, Gül'ü hedef gösterdi

08 Ağustos 2008 / 05:59
Tatilini geçirdiği Antalya'dan talimat veren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal "Rektör atamalarını unutturmayın, Gül'ün üzerine gidin" dedi..
Memleketi Antalya'da tatil yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kurmaylarına "Rektör atamalarını unutturmayın, üzerine gidin" talimatı verdi. Baykal, "Başka tartışmaların rektör atamalarının önüne geçmesine, üstünü örtmesine izin vermeyin. Bu konuyu, sürekli gündemde tutun" dedi.
Baykal'ın talimatı üzerine dün TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yüklendi. Kılıçdaroğlu, "Rektör atamalarıyla türban olayının rövanşı alınmak isteniyor. Cumhurbaşkanı ne rektörlerin bilimsel dosyalarına, ne mesleki deneyimlerine bakmıştır. Bir 'öç psikolojisi' ile hareket edilmiştir" dedi.

'KOLTUĞUNU BIRAKSIN'

Yaşanan tartışmalardan sonra Cumhurbaşkanı Gül'ün koltuğunu bırakmasını da isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Anayasa Mahkemesi'nin son kararı, Cumhurbaşkanı ve YÖK Başkanı'nın konumlarını tartışmalı hale getirmiştir. Cumhuriyeti ve devrimlerini içlerine sindiremeyenler koltuklardan ayrılmak zorundadırlar. Eğer Yüksek Mahkeme, bir karar veriyor ve AKP'yi laikliğe karşı eylemlerin odağı konumuna getiriyorsa, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın iddianamesinde Cumhurbaşkanı da varsa, öncelikle Sayın Cumhurbaşkanı'nın ve üniversitelerde buna çanak tutan YÖK Başkanı'nın konumu artık tartışmalı hale gelmiştir."
Kaynak:
Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri