Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal Başbakan'a tazminat ödeyecek

29.09.2009 14:44
Başbakan Erdoğan, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal aleyhinde açtığı davada, 5 bin TL manevi tazminat kazandı.
Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, Başbakan Erdoğan'un avukatı Muammer Cemaloğlu ile Baykal'ın avukatı İlsu Çatak katıldı.

Avukat Cemaloğlu, Baykal'ın beyanlarında siyasi eleştiri sınırlarının aşıldığını ileri sürerek, davanın kabul edilmesini talep etti.

Avukat Çatak ise müvekkili Baykal'ın açıklamalarının, siyasi eleştiri kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve Erdoğan'ın sergilediği siyasi davranışların eleştirilmesi niteliğinde olduğunu savundu. Çatak, davanın reddine karar verilmesini istedi.

Yargıç Mahmut Ülgey, davanın kısmen kabul edildiğini belirterek, Baykal'ın, Başbakan Erdoğan'a yasal faiziyle birlikte 5 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Davanın dilekçesinde, Murat Yetkin'in, Radikal gazetesinde yayınlanan 27 Şubat 2009 tarihli köşe yazısında, CHP Genel Başkanı Baykal ile yaptığı söyleşiden bazı kesitlere yer verdiği aktarılmıştı.

Dilekçede, köşe yazısında, Baykal'ın, Erdoğan ile ilgili, ''Bizim bu iyi niyetli ve yapıcı yaklaşımımıza ne dedi Başbakan? 'Kendi işine bak' dedi, 'İktidara gelmek için kırk fırın ekmek yemen lazım' dedi. Karşılığı bu mudur? Şimdi soruyorum: Sen ne biçim siyasetçisin? Bir maganda üslubudur gidiyor. Türkiye de bunu seyderiyor. Bu sorumsuzluklar karşılıksız mı kalacak? Bu maganda üslubunun bir sonu olacak mı?'' ifadelerinin yer aldığı kaydedilmişti.

Baykal'ın bu ifadelerinin eleştiri ve ifade özgürlüğü hak ve görev sınırlarını aştığının kaydedildiği dilekçede, Baykal'dan, yasal faiziyle birlikte 50 bin TL manevi tazminat talep edilmişti.

ERDOĞAN, YAZAR ERGÜN ERGÜN POYRAZ'DAN TAZMİNAT KAZANDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir kitabında ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' gerekçesiyle ''Ergenekon davası'' sanıklarından yazar Ergün Poyraz ve kitabın yayıncısı şirket aleyhinde açtığı davada, 4 bin TL manevi tazminat kazandı.

Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, tarafların avukatları katıldı.

Yargıç Ahmet Tevfik Erginbay, davanın kısmen kabul edildiğini kaydederek, Poyraz ve yayıncı şirketin, Başbakan Erdoğan'a yasal faiziyle birlikte 4 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Dava dilekçesinde, Poyraz tarafından kaleme alınan ''Musa'nın Çocukları Tayyip ve Emine'' adlı kitapta, ''Erdoğan'ın manevi şahsiyetine yönelik, kişilik haklarına tecavüz niteliğindeki gerçek dışı, tahkir ve tezyif edici, haksız ve hukuka aykırı beyanlara'' yer verildiği belirtilmişti.

Dilekçede, Poyraz ve kitabın yayıncısı şirketten, yasal faiziyle birlikte 20 bin TL manevi tazminat talep edilmiş ve söz konusu kitabın yayınının ihtiyati tedbir yoluyla durdurulması istenmişti.

Bu haber toplam 1298 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri