Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Deniz Baykal'ın din ve ahlak dersleri

09 Kasım 2008 / 21:32
CHP lideri Baykal partisine 3 bin 500 katılımın olduğu törende din ve ahlak konularına girdi, 'Dinimizi ve ahlakımızı bildiğimiz gibi yaşıyoruz' dedi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Hepimiz inançlarımızı, dinimizi, ahlakımızı bildiğimiz gibi yaşıyoruz. Yaşamaya devam edeceğiz. Kimsenin bize ne ahlak, ne din, ne inanç dersi vermeye hakkı var'' dedi.

Baykal, Alibeyköy'de Grand Atmaca Düğün Salonu'nda partisine 3 bin 500 kişinin katılımı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, partilere daima yeni katılımlar olduğunu, bu kapsamda zaman zaman bir partiden öbürüne geçişler görüldüğünü, ancak bugün burada gerçekleşen buluşmanın, uzun geçmiş boyunca birbirine sırtını dönmüş, kopuk, mesafeli duran insanların birbiri ile kaynaşması şekilde bir katılım olduğunu söyledi.

Eyüp'ten 5 AK Partili Belediye Meclis Üyesi ile 2 AK Parti Eyüp İlçe Yönetim Kurulu Üyesinin yakınları ve çevreleriyle CHP'ye birlikte geldiğini belirten Baykal, geçen seçimde AK Partili olan 3 bin 500 Erzurum kökenli Eyüp seçmeninin, Türkiye'ye sahip çıkmak adına CHP'ye katıldığını ifade etti.

Baykal, partiye katılanlar arasında başörtülü, türbanlı kadınların da bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız. Hepimiz inançlarımızı kendi özgür anlayışımız doğrultusunda özgürce yaşıyoruz. Hepimiz kendi inançlarımızla, kimliğimizle iftihar ediyoruz. Hepimiz inançlarımızı, dinimizi, ahlakımızı bildiğimiz gibi yaşıyoruz. Yaşamaya devam edeceğiz.

Kimsenin bize ne ahlak, ne din, ne inanç dersi vermeye hakkı var. Bu beraberlik bize bağımsız Türk Devleti'ni kurdu. Bu beraberlik Türkiye Devleti'nin temelindeki mayadır. O maya kimsenin çıkarlarına alet edilemez. Kimsenin yolsuzluğu o maya ile örtülemez. O maya sayesinde bugün Türkiye'de 70 bin camide 5 vakit ezan okunuyor. Kimse milletin inancını, dinini, değerlerini kendi emelleri için kullanmaya kalkamaz. Kalkarsa Alibeyköy'de yaşayan Erzurumlu bayan ayağa kalkar, 'Yeter artık' der.''

''MEYDANIN BOŞ OLMADIĞINI GÖSTERMEMİZ GEREK''

Almanya'daki vatandaşların fitre ve zekatlarına göz dikenlerin bulunduğunu dile getiren Baykal, şöyle devam etti:

''Oradaki vatandaşların fitre ve zekatlarını alacaksın. Kendi siyasi hesabını takip edeceksin. Televizyon kurduracaksın. Televizyonda kendin için yayın yaptıracaksın. Sonra diyeceksin ki Erzurumluya, 'Aman CHP'den uzak dur'. O CHP'den uzak duracak. Sen de orada her türlü oyunu, sahtekarlığı yapacaksın. Meydan sana kalacak. Bu oyunu birlikte bozacağız. Bu oyunu bozmak için birlikte adım attınız.''

Baykal, bu bilinci sergileyen ve bu dayanışmayı ortaya koyanları kucakladığını ifade ederek, partiye katılanlara hitaben, ''Hoş geldiniz. Hepimizin başımızın üstünde yeriniz var. Hepiniz en değerli CHP'lisiniz. Sizlerle kader birliği yapacağız. El ele vereceğiz. Eyüp'te, İstanbul'da ve Türkiye'de ne yapılması gerekiyorsa birlikte yapacağız'' dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, Türk kültürünün temelinde, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Nene Hatun ve milli ruhun bulunduğunu, bütün bunlarla birlikte Mustafa Kemal Atatürk'ün de olduğunu söyledi.

Bunları birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını, ayrılması halinde bunun birilerinin işine geleceğini, ama Türkiye'nin barışına, huzuruna, güvenliğine katkı sağlamayacağını ifade eden Baykal, ''Türkiye'yi bölerler, parçalar, kurda kuşa yem ederler. Terörü azdırırlar, şımartırlar, yolsuzlukları artırırlar. Bu gidişe bir son vermek lazım değil mi? Türkiye'ye hep birlikte sahip çıkmak zor mu? Türkiye sahipsiz mi? Meydan boş mu? Meydanı boş bıraktıkları doğru değil mi? Meydanın boş olmadığını el ele vererek göstermemiz gerek'' diye konuştu.

''BU BERABERLİK TÜRKİYE'NİN KURTULUŞ UMUDUDUR''

Deniz Baykal, bugün partiye katılımlar nedeniyle çok mutlu olduğunu, çünkü bu ayrılığı bir türlü içine sindiremediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

''Bizim muhafazakar, iyi aile, iyi ahlak sahibi gerçek Anadolulu insanlarımızın kafasına binbir türlü nifak sokarak, bu memleketi gerçekten seven, dürüstlüğü önemli sayan, herkesin hakkına hukukuna önem veren CHP ile kaynaşmasının, bütünleşmesinin yeterince olamamasından büyük ıstırap duyuyordum. Bunun hiçbir haklı sebebi olmadığını biliyorum. Şimdi sizin önceliğiniz sayesinde bu gurbet, bu ayrılık sona erecek. El ele vereceğiz. Milletimizi, ahlakımızı, hukukumuzu, kimliğimizi ayakta tutacağız. Bu beraberlik Türkiye'nin kurtuluş umududur. Böyle kendi çıkarı için, inancını, en kutsal dini değerlerini gözden çıkarabilenler, milletin aklını fikrini çelecekler. Bu ayrılığı sürdürecekler. Bu oyuna gelmemek için eminim sizin bu kararınız öncü olacak, başkalarına da cesaret verecektir.''

''EN BÜYÜK KUVVET OY''

Baykal, hep beraber el ele vererek, Eyüp ve İstanbul'un kaderini değiştireceklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

''Siz herkesten güçlüsünüz. Türkiye'nin önünü açacak en büyük kuvvet, ne silahtır ne paradır. Silahı olanların silahı var. Parası olanların parası var. Medyası olanların medyası var. Hepsi güçtür, ama onların hepsinden daha güçlü olan 'oy'dur. Milletin oyu. Eğer o oyu doğru kullanırsak, herkese hak ettiği dersi gerektiği gibi verirsek, o oyların başkaları tarafından kullanılamayacağını kanıtlayabilirsek, bir torba yiyeceğe o milletin iradesini teslim etmeyeceğini göstermeyi başarabilirsek, Türkiye kazanır.''

Baykal, kalabalık nedeniyle büyük izdiham yaşanan ve partililerin büyük bir bölümünün dışarıda kaldığı katılım töreninin ardından, aralarında sanatçı İbrahim Erkal ile türbanlı çok sayıda kadının bulunduğu 3 bin 500 partilinin bir bölümüne parti rozeti taktı.

Baykal, törenin ardından ilçedeki cemevini ziyaret etti.

Baykal, partiye katılım törenine gelirken de Alibeyköy ve Gaziosmanpaşa'da yol boyunca halkı selamladı.

Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri