Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Deniz Feneri Bir Okul Daha Açıyor

11.11.2009 16:08
Deniz Feneri Bitlis’te öğrencilerinin rutubet ve soğuk nedeniyle böbrek hastası olduğu; pek çoğu terör nedeniyle göç ettikten sonra köye geri dönen ailelerin çocukları için okul yaptırdı

Yaptığı yardımlarla adından söz ettiren Deniz Feneri Derneği, eğitim alanındaki yardım projelerine bir yenisini daha ekledi. Okul yapımı, okul için gerekli araç gereç ve kırtasiye malzemesi gibi birçok yardım yapan dernek, bu kez bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelen, öğrencilerinin çoğu okulun şartları nedeniyle böbreklerinden rahatsızlanan bir okula yardım elini uzattı.

 Bitlis İli Hizan İlçesi İçlikaval Köyü’nde bulunan 1963 yılında yapılmış tek derslikli köy okulunda öğrencilerin zor şartlar altında; tuvaleti olmayan, çatısı çökmüş, rutubetli, camları kırık bir okulda  eğitim gördüğü bilgisine ulaşan Deniz Feneri Derneği yetkilileri, hayırseverlerin yardımları ile yenileme çalışmalarını tamamladı.  

 Terör nedeniyle ailelerin göç ettiği köylerden biri olan İçlikaval’a “Köye Dönüş” projesi kapsamında ailelerin geri dönmesiyle öğrenci sayısında artış yaşanmış. Okulun yetersizliği nedeniyle kızların eğitimine devam edemediği köyde okul binası yıkılarak 126 öğrenci kapasiteli, 500 m² kullanım alanlı 2 katlı ve 6 derslikli olarak yeniden inşa edildi.


Afacanlar Anaokuluna

Deniz Feneri 12 Kasım 2009 Perşembe günü yapılacak açılış töreninde okulun 80 ilköğretim öğrencisine kırtasiye ve giyim yardımı yapacak. Okulun 26 anasınıfı öğrencisine de ayrıca giyim ve özel anasınıfı eğitim seti verilerek “Afacanlar Anaokuluna” Projesinin de startı verilecek. Kaynak:
Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri