Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Spastik Çocuklara Deniz Feneri Işığı

09.08.2009 00:58
Lübnan'da İsrail füzeleri tarafından yerle bir edilen Spastik Çocuklar Merkezi, Deniz Feneri tarafından 1 milyon dolar harcanarak 1,5 yılda yeniden yapıldı.

Deniz Feneri Derneği, yüz akı bir açılışı daha gerçekleştirerek Türk şefkatini dünyaya gösterdi. İsrail ile Hizbullah arasındaki savaşta, bombalama sonucu tamamen yıkılan Lübnan'daki Spastik Çocuklar Merkezi, Türkiye'den gönderilen yardımlarla, 1 milyon dolar harcanarak yeniden yapıldı.

Güney Lübnan'da Temmuz 2006'da İsrail ile Hizbullah arasında çıkan savaş sırasında, İsrail füzeleri tarafından yerle bir edilen Spastik Çocuklar Merkezi, Deniz Feneri Derneği tarafından 1 milyon dolar harcanarak 1,5 yılda yeniden yapıldı.
Nebatiye kentinde bulunan Şehit Hüseyin Müsavi merkezinin açılış törenine, Hizbullah Meclis Grup Başkanı Muhammed Raad, Lübnanlı milletvekilleri, Nebayatiye kenti belediye başkanı ve hükümet yetkilileri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Deniz Feneri Derneği Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Altan, merkezin yapılması için gereken paranın bir araya getirilmesinde desteği olan Türkiye'deki bağışçılara teşekkür etti.

İsrail ile Hizbullah arasındaki savaşın ardından, Lübnan'a gereken yardımı yapmak için İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun büyük çaba harcadığını ve teşkilata üye ülkelerin sivil toplum kuruluşlarını İstanbul'da bir araya getirerek, yeni bir işbirliğini oluşturduğunu belirten Altan, "Spastik Çocuklar merkezinin, uzun seneler hizmet etmesini ve iki ülke arasında bir köprü olmasını diliyorum" dedi.

Hizbullah Meclis Grup Başkanı Raad ise, Türkiye'nin savaştan sonra, bütün Lübnan'a ve bölge halkına hiçbir mezhep ayırım gözetmeden hemen yardım elini uzattığını kaydederek, şöyle devam etti: "Güney Lübnan'da temeli yeni atılan Yanık ve Tedavi Merkezi de bizler için çok önemli bir tesis. Türkiye 2006 yılında, savaşın en yoğun olarak yaşandığı sınır bölgesinde insanlara ramazan ayı boyunca iftar yemekleri dağıttı. Davos'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e karşı duruşu bizim için çok önemli. Türkiye, Arap dünyasında bugüne kadar yapılmayanı yaptı. Türk halkının yaptığı yardımları unutmamız mümkün değil."
Yetkililerden alınan bilgiye göre, Spastik Çocuklar Merkezi'nde 124 öğrenci eğitim görecek. 4 bin metre kare alana yapılan 3 katlı tesiste öğrencilerin bütün ihtiyaçlarına yönelik sınıflar, oyun odaları yer alıyor. Merkeze Güney Lübnan'daki 47 köyden özürlü öğrenciler gelip eğitim görecek. Açılışı yapılan okulda öğrenim ekim ayında başlayacak.

Bu haber toplam 1518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri