Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Deniz Feneri iddialara cevap verdi

09 Eylül 2008 / 13:25
Deniz Feneri Derneği hakkındaki suçlamalara bir basın toplantısı ile canlı yayında cevap verdi.
Deniz Feneri. Almanya'daki dernekle yasal ilgilerinin olmadığını logolarının da farklı olduğunu söyledi. Soru cevap kısmında bazı sorular Yılmaz'ı kızdırdı.

Yılmaz, Almanya'daki derneğin projesiyle Pakistan'da işbirlği yaptıklarını kabul etti.

Atlas pazarlama şirketinin elemanlarının dernek üyesi olmasını 'etik' karşıladı. Yılmaz o derneği 1999 veya 2000 yılında uyardığını iddia etti.

Deniz Feneri Genel Başkanı Engin Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri saat 11:00'de haklarındaki iddiaları yanıtladı. Yılmaz, kalabalık bir basın mensubu önünde kameraların karşısına geçti. Toplantının soru cevap kısmında Yılmaz ile gazeteciler arasında gergin anlar yaşandı. Yılmaz toplantıda şunları söyledi.

"Almanya'daki dernek ile hiçbir hukuki bağı bulunmamaktadır.

Hiçbir organik ve yasal bağımız yoktur. En büyük zararı biz gördük. Logomuz kasıtlı olarak gösterildi. Yardıma muhtaç insanlar rencide oldu. Her türlü yasal hakkımızı sakkı tutuyoruz.

Alman makamlarına o dernekle bağımızın olmadığını geçtiğimiz aylarda deklare ettim. Derneğin kamu yararına olduğu için 'suçsuz olduğunu umuyorum' dedim. Bunu yardım eden milyonlarca insanın duyguları için dedim.

Kanal 7 ile ilişkimiz profesyoneldir. Hiçbir gelir kazandırmayan programa ev sahipliği yapmaktadır. Biz diğer kanallarla da görüşmeye hazırız.

Bu programın başarısı bizimi için önemli. Çünkü yardım etmek isteyen gönüllü insanlarla yardıma muhtaçları buluşturuyor.

Sırf dünya görüşlerine uymadığı için karalamaya çalıştılar. Kendimizden ve yaptıklarımızdan eminiz. Ön yargıları tebessüm ve olgunlukla karşılıyoruz. Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz."

SORULAR

Derneği neden ve ne zaman uyardınız şeklindeki bir gazetecinin sorusuna "Ben bizzat uyardım. İlk baştan itibaren. 1999 veya 2000 yılında uyardık. O dernekle bilginin ötesinde bir bağımız yok. " dedi.

"Savcı net olarak ilişkinin olduğunu söylüyor" sorusuna "karar geldiğinde görürüz" diye cevap verdi.

Yine iddialarla ilgili olarak "Gittiğimiz yardım götürdüğümüz her yere kendi elemanımızı götürüyororuz. Deniz Feneri ile o derneğin logosu aynı değil Başına da e.v koymuşlar. 80 bin civarında üye 56 bin gönülü üyemiz var. Yasal çerçevelerin imkan verdiği ölçüde hareket edebiliyoruz." şeklinde karşılık verdi.

Pakistan'daki okullarla ilgili soruya da Yılmaz, "Pakistan'da o dernekle birlikte okullar yaptık. Hepsinin belgesi var. Yasal olmayan hiçbir işimiz yok" dedi.

"Kanal 7 yöneticileri üyeniz midir?" şeklindeki soruya 'hayır' cevabın verdi.
Atlas pazarlama ile ilgili soruya Yılmaz, "ilişkimiz çok küçüktür" Şirketin üyeleri derneğinizin üyesi olması etik mi sorsuna "Neden olmasın. Olabilir böyle sivil toplum kuruluşları yok mu? Türkiye'de kamu yararına 500 dernek var.'
Kaynak:
Bu haber toplam 728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri