Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Deniz Feneri İddiaaları yalanladı

24.12.2009 18:54
Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, Kurban bağışı kesimi olayında Deniz Feneri Derneği'nin organizasyonu dışında usulsüzlük olma ihtimalinin büyük olduğunu savunarak yargıya çağrıda bulundu.

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, ''Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk'' operasyonu kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere salıverildiğini anımsatarak, ''Kurban bağışı kesimi olayında Deniz Feneri Derneğinin organizasyonu dışında usulsüzlük olma ihtimali büyüktür'' dedi.

Cengiz, derneğin Zeytinburnu'ndaki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ''Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı'' iddiasıyla pazar günü gözaltına alındığını ve sorgulandığını söyledi.

Tutuksuz yargılanmak üzere salıverildiğini belirten Cengiz, bu yılki kurban organizasyonları hakkında bilgi verdi.

Cengiz, bu yıl 15 bin 743 kişiden vekaleten kurban bağışı aldıklarını ve bunların 7 bin 438 hissesinin Türkiye içindeki 4 merkezde kesiminin yapıldığını anlatarak, soruşturma kapsamında adı geçen MAYET firmasına ihale edilen 6 bin 370 hissenin kesiminin Diyarbakır'daki Güngörür Et Tesisleri'nde yapıldığını kaydetti.

Soruşturmanın asıl muhatabının Deniz Feneri Derneği olmadığını ve soruşturmada adı geçen diğer kurumların da kendileri gibi mağdur olduğunu ifade eden Cengiz, ''Soruşturmada adı geçen kurumlarda da kasıt olmadığını ve bu kurumların firmalar tarafından iğfal edildiğini düşünüyorum'' dedi.

Deniz Feneri Derneğinin Diyarbakır'da gerçekleştirdiği kesimlerin noter huzurunda ve dernek yetkililerinin gözetiminde, dini vecibelere uygun olarak yapıldığına ilişkin görüntü kayıtlarının da bulunduğunu belirten Cengiz, ayrıca bağışçıların kurbanlarından oluşturulan payların yüzde 65'inin, 65 ilde 17 bin 840 fakir aileye dağıtıldığını bildirdi.

Bu dağıtımlara ilişkin teslim fişlerini de soruşturma savcılığına verdiklerini dile getiren Cengiz, kurban kesim ihalesini verdikleri firmaca Deniz Feneri Derneğine sunulan hizmette usulsüzlük bulunmadığını kaydetti.

Cengiz, soruşturmanın devam ettiğini ve bu kapsamda 20 kişinin de tutuklandığını anımsatarak, ''Kurban bağışı kesimi olayında Deniz Feneri Derneğinin organizasyonu dışında usulsüzlük olma ihtimali büyüktür'' diye konuştu.

Derneğe bağış yapanların iradesine titizlikle sahip çıktıklarını ifade eden Cengiz, dernek olarak bağışçıların iradelerini yerine getirdiklerini söyledi. Cengiz, soruşturmanın selametle sonuçlandırılmasını istediklerini de kaydederek, ''Yargının suçluları ortaya çıkarmasını diliyorum'' dedi.

Toplantı sırasında basın mensuplarına Diyarbakır'da yapılan kesimlere ilişkin görüntüler de gösterildi.

Bu haber toplam 994 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri