Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Deniz taksi denize indi

22 Mayıs 2008 / 09:45
Deniz taksisi dönemi başladı. İlk taksi dün denize indi.

Eylül ayına kadar beş deniz taksisi daha hizmete girecek 7 gün 24 saat 27 noktada ulaşım imkanı sunacak.

İlk deniz taksi düzenleen törenle hizmete girdi. Ortaköy İskelesi'ndeki törende konuşan İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, bir deniz kenti olan İstanbul'da, bu dönem deniz ulaşımını çok önemsediklerini ve birçok yeni projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Deniz taksinin dünyanın birçok ülkesinde hizmet vermesine karşın, İstanbul'da çok farklı bir projenin uygulamaya konulacağını belirten Paksoy, "Dünyaya örnek bir sistem olan bu proje ile İstanbul, gelecekte denizi daha etkin kullanan bir şehir haline gelecektir" dedi.

EN HIZLI SEYAHAT

Paksoy, deniz taksilerin, Türk mühendislerince üretilmiş bir tekne olması ve Türk teknolojisini göstermesi açısından önemini vurgulayarak, "Doğru altyapı ile kurulan proje, doğru zeminde gelişecek. Deniz taksi, üretimdeki 5 deniz taksinin de tamamlanmasıyla eylül ayında 27 noktada hizmete başlayacak" diye konuştu. Ahmet Paksoy, "İstanbullular deniz taksi ile 24 saat tarife dışı, İDO standartlarında güvenli, konforlu bu ulaşım imkanından yararlanacak. Panoramik görüntü eşliğinde en hızlı şekilde seyahat edecekler" dedi.

SMS İLE ÇAĞRILACAK

İDO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, deniz taksiler, yurtdışındaki benzerlerinden farklı olarak, tarife dışı çalışacak. İstanbul trafiğinde yeni bir alternatif yaratacağı düşünülen deniz taksi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla projelendirildi. Uygulamayla İstanbullular, bir telefonla istedikleri iskeleye yüzer taksi çağırma imkanına kavuşacak ve zaman kaybetmeden dilediği noktaya ulaşabilecek.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Deniz taksiler, projenin istenilen seviyeye ulaşması halinde İstanbul Boğazı'nın iki yakası arasında, Marmara Denizi kıyıları ve Adalar güzergahlarında da yaygınlaştırılacak. Şehiriçi kara ulaşımında kullanılan taksiler ile aynı anlayışıyla projelendirilen deniz taksiler, telefonun yanı sıra cep telefonundan SMS atılarak da çağrılabileceği gibi, bu yolla deniz taksi çağıran yolcular, taksinin yanaşma noktası, saati ve ücret bilgisiyle ilgili teyit alabilecek. Ayrıca, deniz taksilerde yolculara kredi kartı ile ödeme yapma imkanı da sunulacak.

Trafikte kalma derdi yok

Yaklaşık 10-12 metre uzunluğunda, 4-5 metre eninde tasarlanan ve katamaran bir gövde yapısına sahip deniz taksiler, asgari 18 deniz mili hız yapabilecek. Azami 10 yolcu ve 1 operatör taşıma kapasitesine sahip deniz taksilerde, seyir ve can güvenliği en ileri teknoloji ile sağlanacak, çift makineli olarak dizayn edildiği için manevra kabiliyetleri çok yüksek olacak. Trafiğe takılmadan karşıya geçme imkanı sunan deniz taksiyle Beylerbeyi Ortaköy arası 32 YTL, Kalamış Bebek arası 86 YTL olarak belirlendi.

Yeni Şafak - Abdullah Yıldırım

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri