Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Denizde kum bizde canlı bomba

29 Ağustos 2008 / 15:07
PKK'lının itirafları tüyler ürpertiyor. PKK, Güngören'deki gibi eylemleri çoğaltacak. Bakın Türkiye'de kaç canlı bomba var?
PKK bombaları Güngören'de 18 masum canı katletti. Ama bu PKK'nın son eylemi olmayacak. Teslim olan PKK'lı terörist '30 canlı bombanın Türkiye'de' olduğunu itiraf etti. Terörist bunu itiraf ederken, aynı anda DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna bombalama eylemlerini de "savaşın parçaları" olarak değerlendiriyordu.

EMİNE AYNA BOMBALARI SAVUNDU
DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, Ayna, bombalama eylemlerini de "savaşın parçaları" olarak değerlendirdi.

Yaptığı açıklamalar kamuoyunda ve DTP içinde tartışma konusu olan Ayna, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya karşı mücadelesinin kan davasına dönüştüğünü savundu. Ayna, askerin terörle mücadelede daha fazla yetki istemesini ise şöyle eleştirdi: "Askeri mantıktır, militarist bir zihniyettir. Demokrasi karşıtlığından başka bir şey değildir."
Ayna bombalama eylemlerini de "savaşın parçaları" olarak değerlendirdi.


Bölücü terör örgütü PKK'ya 5 yıl önce katılan ve örgütün 'Savaşçı' kadrosunda görev yaparken, geçen ay Şanlıurfa'da güvenlik güçlerine teslim olan 'Welat' kod adlı 22 yaşındaki A.K., sorgusunda güvenlik güçlerine örgütle ilgili şok itiraflarda bulundu. A.K., 30 canlı bombanın metropol kentlerde eylem yapmak için Türkiye'ye girdiğini öne sürdü.

A.K., Cumhuriyet Savcısı tarafından alınan ifadesinde örgüte ait bilgiler verirken, fırsat bulabilse birçok PKK'lının kaçacağını söyledi.

'ÖNÜMÜZDEKİ STRATEJİ İNTİHAR EYLEMLERİ'

Terör örgütünün önümüzdeki döneme ait stratejisinin metropollerde intihar eylemleri yapmak olduğunu ve bunu yapacak teröristlerin gruplar halinde Türkiye'ye geçtiğini de iddia eden A.K., ifadesinde şunları söyledi:

"Örgütten kaçmadan önce sürekli olarak geleceğe yönelik eylem planları üzerine çalışılıyordu. Son olarak, 'özel kuvvetler' olarak adlandırılan birimin büyük şehirlerde intihar eylemleri yapacağı söylendi. Bu eylemleri kimlerin yapacağını bilmiyorum, ama özel kuvvetler mensubu militanlar olduğunu söyleyebilirim. Bu eylem tarzının belirlenmesinin ardından özel kuvvetlere mensup 10'ar kişilik 3 ayrı grup Türkiye'ye giriş yaptı. Bunların tamamı yerlerine güvenli şekilde ulaştı. Bir grup Tunceli, bir grup Erzurum, bir grup ise Diyarbakır'a giriş yaptı. Tamamı bomba konusunda uzman olan gruplar giriş yaptıktan sonra Türkiye'deki komutanların emrine giriyor. Komutanları ne derse onu yapıyorlar. Ayrıca örgütün elinde bol miktarda değişik çeşit patlayıcı da mevcuttur."

"KAÇMAK İSTEYEN ÇOK KİŞİ VAR'

Gari kampından daha sonra Zap'a gönderildiğini belirten A.K., kaçışını da şöyle anlattı:

"Bir kez başarısız olan kaçma girişimimi ikinci denemede gerçekleştirdim. Bunun için kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü şu anda örgütte birçok kişi silahlı çatışmanın bitirilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak, örgütün emirlerini yerine getirmeyenlerin ve kaçanların infaz edilmesi, Türkiye'de de cezaevine girip, ailelerinin deşifre olacağı korkusu nedeniyle kimse bunu yapamıyor. Bu korkuların yenilmesi halinde PKK militanlarının büyük bölümü Türkiye'ye dönecektir."

BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN İSTEĞİ BİTTİ

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yürüttüğü operasyonların örgütte çöküntüye yol açtığını, PKK'nın lider kadrosunda yer alan 'Doktor Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin'in fikirlerinin de değiştiğini iddia eden A.K., şunları söyledi:

"Son bir yıldır yaşanan operasyonlar ve kampların sürekli bombalanması nedeniyle örgütte dağılma isteği arttı. Ayrıca, Bahoz Erdal artık bağımsız Kürdistan kurmak istemediklerini bile söylüyordu. Türkiye ile çatışmanın bir şey getirmediğini söylüyor, ama silah bırakmayı da kabul etmiyordu. Bahoz Erdal, arada sınır olmadan Güneydoğu'nun ayrı bir Kürt bölgesi sayılmasını istiyordu. Kürdistan alanı olarak Irak, Suriye, İran ve Türkiye'deki tüm kişilerin sınırsız şekilde bu alana girip çıkması şeklinde bir görüşü vardı ve bize sürekli bunu anlatıyordu."

BARZANİ KENDİ SAFLARINA KATIYOR

A.K., örgütten kaçan birçok kişinin Barzani tarafından Türkiye'ye dönmemeleri için sunulan imkanlardan yararlandığını ve PKK'dan kaçan tüm Türk'lere aynı koşullara sahip olma teklifi yapıldığını belirterek şunları anlattı:

"Barzani ideolojik bir faaliyet yürütüyor. Barzani taraftarları tarafından Türkiye'deki Kürt kökenli insanların Kuzey Irak'a göç etmeleri için uğraşılıyor. Zaten örgütten kaçan ve KDP'ye teslim olanların Türkiye'ye dönmemesi için yardımcı oluyorlar. Para karşılığı peşmerge olarak Kürt bölgesinde asker olmayı teklif ediyorlar. Peşmerge olmayı kabul etmeyenlere de barınma ve iş imkanı sağlıyorlar. Kabul etmeyenleri sorgulayıp bir süre cezaevine atıyorlar, ikna edemediklerini de mecburen serbest bırakıyorlar."
Kaynak:
Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri