Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Denizin ortasındaki gizem...

13 Ekim 2008 / 16:11
Denizin ortasında tam 305 metre çapında 146 metre derinliğindeki çukur görenleri hayrete düşürüyor.
Orata Amerika ülkelerinden Belize açıklarında bulunan "Büyük Mavi Çukur" gezegenin en iyi dalış noktası sayılıyor. 1971'de ünlü bilim adamı Jaques Yves Cousteau tarafından adı tüm dünyaya duyurulan 305 metre çapında, 146 metre derinliğindeki "Büyük Mavi Çukur" her ne kadar dalma meraklılarının çok iyi bildikleri bir yer olsa da, böge yerlileri için hala esrarını koruyor.

Bilim adamları "Büyük Mavi Çukur"un, Buz Çağı'nda, deniz seviyesinin henüz düşük olduğu bir dönemde, bir mağara olarak oluştuğunu, deniz seviyesinin yükselmesiyle yavaş yavaş sular altında kaldığını ve sonunda basınca dayanamayan mağara tavanının çökmesiyle oluştuğunu açıklıyorlar.

Bir zamanlar Maya medeniyetinin bir parçası olan bölgenin yerli halkı ise bu açıklamayı kabul etse de hikayenin bir bölümünde mağarada yaşadıkları varsayılan tanrıların, insanlara küstüklerini ve mağarayı terketmeleri sonucu mağaranın çöktünü anlatıyor. Tanrıların bölgeyi terk etmeleriyle birlikte, belaların gelmeye başladığını anlatan yerli halk "Büyük Mavi Çukur"a bugün bile bir tapınak olarak bakıyor. Bazıları da, zaman zaman "Büyük Mavi Çukur"un, gece vakti gümüş rengine büründüğünü iddia ediyor.

Bu haber toplam 6852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri