Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Denktaş: Erdoğan tarihi mesaj verdi

24 Temmuz 2008 / 05:43
KKTC 1. Cumhurbaşkanı Denktaş, Başbakan Erdoğan'ın son KKTC ziyareti ile, Türkiye'deki iç siyasi gelişmelerin Kıbrıs politikasına etkilerini değerlendirdi
Talat ile Hristofyas arasında Cuma günü yapılacak görüşme için Denktaş, bunun yeni bir süreç olmadığını, özünde aynı olduğunu, Hristofyas'ın da eski lider Tasos Papadopulos'tan farkı bulunmadığını söyledi. Kendisinin buna benzer yaklaşık 30 görüşme ve süreçten geçtiğini söyleyerek, her defasında bunun "yeni bir süreç ve fırsat penceresi" olarak yansıtıldığını belirtti.

Kıbrıs sorununu bu halledilmez duruma, ABD ve İngiltere'nin kendi çıkarları için soktuğunu ifade eden Denktaş, "Eli kanlı Makarios'u uluslararası anlaşmalarla meydana gelmiş bir cumhuriyeti yıktığı gün derhal Adalet Divanı'na getirselerdi, Kıbrıs meselesi o gün hallolurdu. Halbuki suçlu Makarios'u, kendi çıkarları için meşru Kıbrıs hükümeti yaptılar." şeklinde konuştu.

Son gelişmeleri endişeyle takip ettiğini belirten Denktaş, Talat'ın "tek egemenlik, tek halk, tek devlet" açıklamasını yapmasının ardından büyük tepki gördüğünü ve bunun üzerine KKTC'yi koruyacağına dair yeminine sadık olduğunu söylediğini kaydetti. Denktaş, Talat'ın açıklamalarında çelişki bulunduğunu söyleyerek, "Ben Sayın Talat'ın yerinde olmak istemezdim. Hangisini savunmaya gidecek, bilemem. Hristofyas çıtayı gittikçe yükseltiyor" dedi.

Rauf Denktaş, bir başka soru üzerine, "Hristofyas'ı 'barış meleği' biz kendimiz yaptık, kendi propagandamızla. Papadopulos'un gitmesi, Kosova'nın tanınmasından endişelenen Rum halkının bir eseridir. Ama Papadopulos gitmedi, birinci numaraydı, ikinci oldu. Hristofyas ikideydi, siyasette değişiklik olmayacak diye Papadopulos'la anlaşarak birinciye geçti. Papadopulos'un adamını da dışişleri bakanı yaptı. Hiçbir değişiklik yok" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Talat'ın "akıllı, ancak şu anda yalnız bir adam" olduğu görüşünü dile getiren Denktaş, "Talat'ın etrafına aldığı gençlerin tecrübesiz olduğunu, karşılarında ise kurt ve inançlı Rumlar bulunduğunu" kaydederek, Talat'ın yanına Türkiye'den de uzman alması gerektiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın KKTC ziyaretini ve "bir adım önde olma" politikasını değerlendiren Denktaş, Rumlar acele etmediği halde Türk tarafının bu politikayı izlemesini eleştirerek, "Biz, acele kendi elimizle ilmeği boynumuza geçireceğiz. Bizim acelemiz ne? Aynı istikamette bir yarış yok ki! Rum meşru Kıbrıs hükümeti olarak oturmuş, sen de 'Bir adım önde olacağım' diyorsun. Neyin önüne geçiyorsun? Adam orada duruyor, senin de olduğun yerde durman lazım ki dengeyi bozmayasın" dedi.

Denktaş, Erdoğan'ın ziyaretinin yararlı olduğunu, maneviyat verdiğini ifade ederek, Erdoğan'ın KKTC'nin su meselesini halledeceğini söylemesinin önemine işaret etti. "Ama çelişkiyi de ortadan kaldırmadı, hatta çelişkinin altını çizdi" diyen Denktaş, Erdoğan'ın Yakın Doğu Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Yeni Kıbrıs Türk devleti kurulacaktır" yönündeki sözünün kafaları meşgul ettiğini bildirdi. Denktaş, Erdoğan'ın Kıbrıs'ın milli dava olduğunu söylerken, Talat-Hristofyas sürecini desteklediğini de açıkladığını hatırlatarak, "ortada büyük bir çelişki bulunduğunu" belirtti.

Türkiye'deki iç siyasi gelişmeler ve sıkıntıların Kıbrıs politikasında zafiyet oluşturup oluşturmayacağının sorulması üzerine Denktaş, her hükümet buhranının kendilerini etkileyeceğini belirterek, "Türkiye'nin bu karmaşası içinde Sayın Erdoğan'ın bu çıkarmayı yapması, bütün dünyaya, 'İç meseleler olabilir, ama biz Kıbrıs'ı unutmadık ve unutmayacağız' mesajıdır" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri