Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Denktaş'tan çok ağır suçlama

21.04.2009 12:01
Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, çarpıcı bir iddia ortaya atarak seçimi kazanan Ulusal Birlik Partisi'ni 'oy satın almakla' suçladı.
Seçim sonuçlarını değerlendiren Denktaş, UBP'nin zaferinde şaibe olduğunu ileri sürdü. Seçmenin satın alındığı iddiasında bulunan Denktaş, katılım oranlarının gün içinde yüzde 60'larda seyrederken aniden yüzde 80'e fırladığını söyledi. "Maalesef parasını alan sandığa koştu." yorumunu yaptı.

Benzer bir iddiayı Havadis Gazetesi yazarı Levent Özadam da ortaya attı. "1 trilyona bin oy!" başlıklı yazısında konuyu gündeme taşıyan Özadam, "bazı oy simsarlarının, elinde çantayla dolaştığını" öne sürdü:

"Seçimlere bir gün kala siyasi partiler başta Lefkoşa Surlariçi olmak üzere Başkent'in varoşları, çevre köyler ile Karpaz'da adeta para dağıtma yarışına girdiler. Bu konuda özellikle cumartesi günü geç saatlerde sayısız ihbar mesajları aldık."

UBP'nin harcamaları seçim dönemi boyunca tartışıldı. Eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'ten ele geçirilen belgelerle, Ergenekon'un KKTC'deki 1998 seçimlerine müdahale ettiği ortaya çıkmıştı. Örgütün UBP'nin kazanması için çalışma yaptığı ve 20 milyon Euro para harcadığına dair bilgilere ulaşılmıştı. Demokrat Parti (DP) lideri Serdar Denktaş da "3 hafta önce aniden bir şeyler oldu ve UBP korkunç paralar harcamaya başladı." demişti. CTP'li Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sonay Adem, Zaman'a yaptığı açıklamada, "UBP'yi kumarhaneler finanse ediyor." diye konuşmuştu. UBP'nin seçim kampanyasına başlamadan önce parasızlık nedeniyle Maliye Bakanlığı'na müracaat ettiği ve avans talebinde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Bu haber toplam 870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri