Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çin'de Büyük Deprem

14.04.2010 09:06
Çin'in kuzeybatısındaki Çinghay eyaletinde 7.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Çin Ulusal Radyosu, Çin'in batısındaki Qinghai eyaletinde meydana gelen 7.1 şiddetindeki depremde ölenlerin sayısının 300'ü aştığını duyurdu. Radyo, en az 8 bin kişinin de yaralandığını bildirdi.

Çin Deprem Ağı Merkezi, yerin 33 kilometre altında oluşan depremin merkezinin Tibet'in Qamdo bölgesinin 240 kilometre kuzeybatısı ile Qinghai eyaletinin Golmud kasabasının 375 kilometre güneydoğusu olduğunu kaydetti.

Sabah meydana gelen depremin takip eden 3 saat içinde, en büyüğü 6,3 olmak üzere 25 adet artçı deprem meydana geldiği bildirildi.

EVLERİN YÜZDE 85'i YIKILDI

Xinhua Haber ajansı, merkez üssü eyaletin güneyinde bulunan Yushu Özerk İli olan depremde, şehirdeki evlerin yüzde 85'inin yıkıldığını bildirdi. Şehir ve çevresindeki hastanelerde ilaç ve acil yardım malzemesi sıkıntısı yaşandığı belirtildi. Devlet Televizyonu CCTV'ye yansıyan görüntülere göre, ordu birlikleri bölgeye sevk ediliyor.

Ülkenin en fakir bölgelerinden biri olan eyalette, evlerin çoğunun kerpiçten yapılmış olmasının depremin etkisini ağırlaştırdığı belirtiliyor. Sık sık deprem yaşanan bölgede nüfus yoğunluğunun son derece seyrek oluşu ise, can kayıplarını azaltıcı bir etken olarak değerlendiriliyor.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi depremin büyüklüğünü 6,9 olarak açıklarken, Çin Deprem Ağı Merkezi ise 7,1 olarak duyurdu.

DHA

Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri