Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Depremden İlk Görüntüler

30.09.2009 18:15
Endonezya'da Sumatra adası açıklarında 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Son gelen bilgilere göre depremde ölenlerin sayısı 75'e yükseldi. Depremde yüzlerce ev yerle bir olurken binlerce kişi de enkaz altında... İZLEYİN

Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında 7,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Endonezya Meteoroloji ve Jeofizik Kurumunun açıklamasına göre, deprem TSİ 13.16'da, Sumatra adasının batısında bulunan Padang kentinin 78 kilometre açıklarında Hint Okyanusu'nun 71 kilometre altında meydana geldi.

Endonezya sağlık bakanlığı, göçük altında binlerce kişinin olduğunu açıkladı.

-İLK BELİRLEMELERE GÖRE 75 KİŞİ ÖLDÜ

Endonezya'nın Sumatra adası açıklarındaki depremde ölenlerin sayısı 75'e yükselirken, binlerce kişinin enkaz altında olduğu bildirildi.

News Web'de Devlet Başkanı Yardımcısının açıklamasına dayandırılan haberde, Sumatra adasının 900 bin nüfusa sahip Padang kenti açıklarında meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde 75 kişinin öldüğü kaydedildi.

Endonezyalı yetkililer, depremde kentte bir hastanenin çöktüğünü, yıkılan binaların enkazında binlerce kişinin olduğunu da belirtti. 

Ülke televizyonlarında enkaz yığınları ve yıkılan evlerin görüntülerine yer verilirken, Metro televizyonu, Padang havaalanının çöken çatısının görüntüsünü yayımladı. Diğer basın yayın kuruluşları, depremde otellerin de hasar gördüğünü duyurdu.

Sumatra'nın batı kıyısında yer alan büyük bir liman kenti olan Padang, Singapur'a yaklaşık 400 km, Cakarta'ya 850 km uzaklıkta bulunuyor.

YÜZLERCE EV YIKILDI, BÖLGESEL TSUNAMİ ALARMI VERİLDİ

Endonezya'nın Sumatra adasındaki Padang kenti açıklarında meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde binalar yıkılırken, tsunami alarmı verildi.

Görgü tanıkları, depremde yüzlerce evin yıkıldığını, bazı binalarda yangınların çıktığını, köprülerin tahrip olduğunu, muhtemelen su borularının patlaması yüzünden caddelerin sular altında kaldığını söylediler. Kentte telefon hatlarının da kesildiği, kent sakinlerinin panik içinde evlerinden dışarıya kaçıştığı bildirildi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ile Japonya Meteoroloji kurumu, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Tayland için tsunami alarmı verdi.

Depremin geniş bir alanda hissedildiği, komşu Singapur'da da yüksek binaların tahliye edildiği bildirildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar kurumu ise depremin büyüklüğünü 7,9 olarak verdi.

Batı Sumatra vilayetinin başkenti olan Padang, dünyanın en aktif fay hatlarından biri üzerinde bulunuyor.

Jeologlar öteden beri, 900 bin nüfusu bulunan Padang'ın günün birinde büyük bir depremle yıkılabileceğini söylüyor.

Endonezya meteoroloji kurumu, Padang'ın 50 kilometre açığındaki depremin, 2004'teki büyük tsunamiye yol açan aynı fay hattı üzerinde olduğunu bildirdi.

Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri