Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Depremin 11. yılında hüzün

17.08.2010 09:03
Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999'da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler, anılıyor...

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999'da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler, Adapazarı, Gölcük, Yalova ve Kocaeli'de düzenlenen etkinliklerle anıldı.

 

Sakarya Büyükşehir Kent Konseyi öncülüğünde Kent Meydanı'nda ''17 Ağustos 1999'u Unutmadık'' sloganıyla düzenlenen etkinlik, saat 00.30'da şair Mustafa Emircan'ın ''Gözlerimde Kuru Bir Ayaz'' şiirinin okunmasıyla başladı.

 Deprem öncesi ve sırasında alınması gereken önlemlerin yer aldığı slayt gösterisinin ardından, kürsüye çıkan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, 11 yıl önce kaybettikleri 17 Ağustos şehitlerini rahmetle andıklarını anlattı. 

 

''O GECE KOCAELİ'' ADLI AA FOTOĞRAF SERGİSİ

Marmara Depreminin 11. yılı dolayısıyla Kocaeli'de çeşitli anma etkinlikleri düzenlenirken, ''O Gece Kocaeli'' AA fotoğraf sergisi açıldı.

Anma etkinliği kapsamında, Vali Topaca, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, AA Yurt Haberler Müdürü Fatih Ferhat Sürmeli, AA Kocaeli Büro Müdürü Fatih Tekcan ile öteki ilgililer tarafından 50 eserin bulunduğu ''O Gece Kocaeli'' AA fotoğraf sergisinin açılışını yapıldı.  

 

 

TMMOB'DAN DUYARLILIK YÜRÜYÜŞÜ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yalova'da ''Depreme Duyarlılık Yürüyüşü'' düzenledi.

TMMOB'a bağlı odalara üye yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı yürüyüş, 17 Ağustos Deprem Anıtı önünden başladı. Buradan yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na gelen grup, yol boyunca ıslık çalıp ''Yalova unutma unutturma'', ''Depremi unutma unutturma'' şeklinde sloganlar attı. 

 

"DAYANIKLI BİNADA OTURMA ZORUNLULUĞUMUZ VAR"

Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat da Gölcük Belediyesince Kavaklı Sahili'nde düzenlenen ''Deprem'' konulu panelde, Türkiye'de her gün ortalama 25 depremin kaydedildiğini, 10 yılda bir de 6 ve üzerindeki şiddette deprem meydana geldiğini bildirdi.

Depremden korunma bilincinin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Kalafat, herkesin bu anlamda sağlam yapıda oturup oturmadığını sorgulaması gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'de deprem bilinci yüksek toplum haline gelme ve mutlaka dayanıklı binada oturma zorunluluğumuz var" dedi. 

 

DEPREM ANITI'NDA TÖREN

Depremde, resmi rakamlara göre 2504 kişinin hayatını kaybettiği Yalova'da vatandaşlar felaketin yıl dönümünde Deprem Anıtı'nda toplandı. Depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara çiçek bırakarak dua eden vatandaşlar, deprem döneminde çekilmiş fotoğraflardan oluşan sergiyi de gezdi.

 

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN MESAJI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dün akşam katıldığı bir televizyon programında sunucunun, Marmara depreminin yıl dönümü nedeniyle mesajını sorması üzerine, "Ben ölenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Kalanlara sabır diliyorum. Gazilerimize Allah'tan sabırlar, şifalar diliyorum. Buradan tabii ders çıkarmamız lazım. Kaçak ev yapılmaya ne yazık ki vatandaşlarımız devam ediliyor. Bütün partiler seferberlik yapmamız lazım. Bütün hocalarımız uyarıyor. Gelin en azından bu konuda bir mutabakat sağlayalım" dedi.

Bu haber toplam 7326 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri