Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtalya'da deprem: en az 130 ölü

07.04.2009 00:52
Italya'daki depremin bilançosu yükseliyor

L'aquila, Italya - Pazartesi sabah saatlerinde Italya'nin merkezini vuran 5.8 - 6.3 siddetindeki depremin gerçek boyutlari vakit geçtikçe ortaya çikiyor.

Hastane kayitlarindan edinilen son bilgilere göre en az 130 ölü var, fakat arama aramalara devam ediliyor. En az 50.000 kisinin de evsiz kaldigi bildiriliyor.

Arama-kurtarma çalismalari bir taraftan artçi depremler, bir taraftan da aksam saatlerinde baslayan dolu ve yagmur sebebiyle güçlükle sürdürülüyor. Birçok köy ve kasabaya henüz profesyonel yardim ekiplerinin ulasmadigi ve halkin buralarda kendi imkanlariyla yikintilar arasinda arama yaptiklari gelen bilgiler arasinda yer aliyor.

Ülke genelinde yas devam ederken, birkaç gün öncesinde bölgede siddetli bir depremin meydana gelebilecegini haber vermis olan bilim adaminn açiklamalari yetkilileri zor durumda birakiyor. Giampaolo Giuliani, gelistirdigi bir gereçle Radon gazinin yüksek oranini ölçmüs ve yetklilileri uyarmis, fakat baska bilim adamlari tarafindan asilsiz korku yaymakla suçlanmisti.

Kaynak: Reuters, ORF

Bu haber toplam 968 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri