Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Depremlere deney mi sebep oldu?

14 Eylül 2008 / 13:35
Deprem uzmanı Ahmet Mete Işıkara, İsviçre'de yapılan CERN deneyi ile dünyanın farklı yerlerinde meydana gelen depremler arasındaki bağlantıyı açıkladı.
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'de evrenin yeniden oluşumunu canlandıracak deney, "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı"nın çalıştırılmasının başlamasıyla birlikte başta komşumuz İran olmak üzere dünyanın pek çok yerinde depremler meydana geldi. Bu tesadüf de "Deney depremleri tetikledi mi?" sorusunu akıllara getirdi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, deneyin depremleri tetikleyip tetiklemediği ile ilgili "Deney ve depremlerin aynı güne denk gelmesi tamamen bir tesadüftür. İsviçre'de yerin altında deney yapılıyor, Endonezya'da deprem oluyor. Olay tamamen rastlantıdır. Böyle bir şey olmaz. İki olayı ilişkilendirmeye çalışanlar neye dayanıyorlar anlamak mümkün değildir" açıklaması yaptı.

Gerçekleşen depremlerin yapılan deneylerle bir ilgisinin bulunmadığını belirten Jeofizik Kurumu Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan da yerin altında gerçekleşen bir deneyin depremleri tetiklemesinin mümkün olmadığını söyledi. Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı"yla (LHC) yapılan deneyinin ilk aşamasının başarıyla tamamlanmasının ardından ilk deprem haberi İran'dan gelmişti. Ardından da Japonya ve Endonezya'da deprem olmuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 1206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri