Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Derviş var' diye katılmadılar

19 Haziran 2008 / 09:57
Uslu: Anayasanın tartışılacağı yerde Derviş'in olması yeni bir siyasi oluşum fikrini uyandırdı.
TÜSİAD'ın sendikaları da davet ettiği bugünkü Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında anayasa konvansiyonunun açıklanacağı bilgisi ve Kemal Derviş'in katılacak olması dün hareketli saatler yaşanmasına neden oldu. Hak-İş ve Türk-İş başkanları sabah toplantıya katılmayacaklarını açıklarken TÜSİAD, TOBB'la birlikte 3 ay önce başlattığı ve bugün açıklayacağı bu girişimi YİK gündeminden düşürdü. TÜSİAD YİK toplantısının gündemini değiştiren olay TÜ- SİAD'ın TOBB ile 3 aydır yaptıkları "Anayasa Konvansiyonu oluşturulsun'' önerisinin bugün yapılacak YİK'te açıklanacağının öğrenilmesiyle başladı. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ve Hakİş Başkanı Salim Uslu, sabah saatlerinde ayrı ayrı açıklama yaparak toplantıya katılmayacağını duyurdu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da Çanakkale ve Biga'da vergi ödül törenlerinde olacağı için toplantıya katılamayacağı öğrenildi.

KEMAL DERVİŞ SORUSU?
Her iki sendika başkanının da gerekçesi aynıydı. Geçen yıl 83 örgütün katılımıyla kurulan ve aralarında TÜSİAD'ın da olduğu Anayasa Platformu çalışmalarında neden bu konunun gündeme getirilmedi? Hak-İş Başkanı Salim Uslu, SABAH'a yaptığı değerlendirmede Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş'in de toplantıya katılmasının yeni bir siyasi oluşum için zemin araması olup olmadığını merak ettiğini söyledi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ sendikaların YİK toplantısına katılmayacağını dün Başbakan Erdoğan'ın ev sahipliğinde İstanbul'da yapılan Yatırım Danışma Konseyi toplantısında öğrendi. Akşam saatlerinde biten Konsey'den sonra toplantının yapıldığı Bosphorus Four Seasons Otel'de bir odaya kapanan iki başkan, önce sendika başkanlarını aradı. Karşılıklı istişareden sonra 'konvansiyon'un yanlış anlaşılabileceği sonucuna varan iki başkan olaya siyasi anlam yüklenebileceği gerekçesiyle 'Anayasa Konvansiyonu' ile ilgili davetini geri çekti. Edinilen bilgiye göre Anayasa tartışması YİK toplantısında TÜSİAD üyeleri arasında tartışılacak.

83 ÖRGÜTLE ANAYASA ÇALIŞMASI ZATEN YAPILDI

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, yazılı davette, toplantının konusunun 'Yeni anayasa metninin hazırlanması için Anayasa Konvansiyonu'nun oluşturulması' şeklinde bildirildiğini söyledi. Türk-İş'in TOBB, TİSK, TÜSİAD, Hak-İş'in de aralarında olduğu 83 örgütle oluşturduğu 'Anayasa Platformu Girişimi'nin hazırladığı önerileri geçen yıl Meclis'e ilettiğini hatırlatan Mustafa Kumlu "Yeni anayasa girişiminde olmak, bu konjonktürde Türk-İş'in gündemi ile örtüşmüyor" denildi.

USLU: BİZDE YENİ BİR SİYASİ OLUŞUM FİKRİ UYANDI
Hak-İş Başkanı Salim Uslu, katılmama sebeplerini SABAH'a değerlendirirken birkaç noktaya dikkat çekti. İlki TÜSİAD'ın geçen yıl aralarında işçi ve işverenlerden kurulu 83 örgüt temsilcisiyle oluşturulan Anayasa Platformu toplantılarında neden Anayasa Konvansiyonu fikrini masaya getirmediğiyle ilgili. Haberleri olmayan bir konuda 'TÜSİAD'ın konvansiyonunu sendikacılar olarak destekliyor' gibi görüneceği düşüncesinden rahatsız olduklarını belirten Uslu'nun takıldığı bir diğer nokta da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş'in toplantıda 50 dakika konuşması. Uslu, "Anayasa toplantısında Derviş 50 dakika ekonomi konuşacak, biz sendikacılar 5'er dakika... Bu bizde 'yeni bir siyasi yol çabasının sonucu mu' fikri uyandırdı" dedi. Bu arada toplantıya Türkiye İşveren Sendikalara Konfederasyonu Başkanı Tuğrul Kutadgobilik'in katılması bekleniyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri