Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dev derbi tekrarlanır mı?

12 Kasım 2008 / 12:36
F.Bahçe- G.Saray derbisinde, korner bayraklarında yer alan Fenerbahçe logosu, kural hatası tartışması çıkardı.
Fenerbahçe'nin 4-1'lik üstünlüğü ile sona eren Galatasaray maçı ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi.

Cumartesi günü Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda oynanan maçtaki korner bayraklarında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün logosunun yer alması "Bu kural hatası mı?" sorusunu gündeme getidi. Konuyla ilgili Haber 7'nin yaptığı araştırmada Fenerbahçe'nin FIFA talimatına aykırı hareket ettiği saptandı. FIFA'nın Türkiye Futbol Federasyonu'na sezon başındada gönderdiği oyun kuralları talimatnamesinde korner bayraklarında herhangi bir kuruma ait, logo, arma ya da reklam bulundurmak kesinlikle yasak.

FENER FIFA'NIN TALİMATLARI DIŞINA ÇIKTI AMA...

Peki bu durum bir kural hatasına girer mi? Girerse 4-1 biten Fenerbahçe- Galatsaray maçının skoru iptal olur mu? Görüşlerine başvurduğumuz eski hakem ve futbol yorumcusu Ahmet Çakar, Haber 7'ye yaptığı açıklamada, Fenerbahçe'nin FIFA'nın talimatlarının dışında bir davranış sergilediğini fakat bunun kural hatasına girmediğini söyledi. Kural hatası olması için rakip takımın mağdur olması gerektiğine dikkat çeken Çakar, Fenerbahçe'nin talimat dışına çıktığı için gerek görülürse para cezasına çarptırılabileceğini söyledi.
LOGO KULLANMAK KESİNLİKLE YASAK

FIFA'nun 2008-2009 sezonu öncesi Türkiye Futbol Federasyo'nua gönderdiği oyun kuralları kitapçığının "Logolar ve Amblemler" başlıklı bölümünde Fenerbahçe'nin ihlal ettiği talimat için şöyle deniliyor: "Oyun süresince, oyun alanında ve oyun alanındaki gereçlerde, kale ağları ve çevirdikleri alanlar da dahil, FIFA’nın, konfederasyonların, ulusal federasyonların, liglerin, kulüplerin veya diğer kurumların hakiki veya sanal arma veya marka (logo veya amblem) reklamlarını yapmak yasaktır."

Kaynak:
Bu haber toplam 5194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri