Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahçeli Millete Karşı mı?

23.03.2010 11:40
Bahçeli, anayasa değişiklik paketinin referanduma götürülmesi halinde bunun sakıncalı yönlerini meydan meydan dolaşarak halka anlatacaklarını söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişiklik paketinin referanduma götürülmesi halinde bunun sakıncalı yönlerini meydan meydan dolaşarak halka anlatacaklarını söyledi.

TBMM'deki MHP grup toplantısında konuşan Bahçeli, hükümete seslenerek ''Referandum düello alanı değildir. İnadınızdan vazgeçin. Uzlaşma kurulunda bu maddeleri görüşelim.'' dedi.

İktidar partisinin bu güne kadar hep bir
gerilim ortamı oluşturduğunu ve uzlaşmaz bir tavır içinde bulunduğunu ileri süren Bahçeli, ''Bu ortamda yeni bir anayasa hazırlanması doğru değil.'' diye konuştu. Bahçeli, anayasa değişikliğinin her halükarda bir sonraki Meclis'e bırakılması konusunda görüşünü bir kez daha dile getirdi.

İktidar partisinin değişiklikte ısrar etmesi halinde MHP'nin önerdiği yol haritasını ise Bahçeli şöyle dile getirdi: ''Eğer bu konuda ısrarlı olunacaksa; Meclis'te temsil edilen partilerin oluşturacağı anayasa uzlaşma kurulu, yapılacak değişiklikleri görüşür. Bu konuda bir birliktelik oluşur ve bu değişiklikler sonraki Meclis tarafından gerçekleşir. Biz daha önce de bunu önermiştik. Şimdi de bunu söylüyoruz. Bu tutumumuzda bir farklılık yoktur. Bunun sonuna kadar arkasındayız.''

İktidar partisi heyetinin partileri dolaşarak anayasa değişiklik
paketini anlatmasını da eleştiren Bahçeli, ''Dosya içine koyup, partileri turlamanız müzakere anlamına gelmez. Yıllarca bunu yapmayıp şimdi yapmanız doğru değil. Anayasa üzerinde tartışılmadan, eleştirilere kulak verilmeden oldu bittileri kabul etmemiz beklenemez.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Meclis'ten geçmeyecek
paketin referanduma götürülmesine de değinen MHP lideri, ''AK Parti ve BDP'nin birlikte bunu yapma şansı var. Bu yasal ancak kumar olur. Referanduma gidilirse MHP meydan meydan dolaşarak bunu millete anlatmaya çalışır. Ve bunu millete anlatmaya hazırdır. Bunu halka çıkıp savunuruz.'' dedi. Bahçeli, MHP olarak referandumdan çekinmediklerini kaydetti.

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri