Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devlet D.Bakır'da nerede?

21 Ekim 2008 / 14:07
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin haftalık grup toplantısında konuşuyor
CHP lideri Deniz Baykal önceki gün Diyarbakır ve Ağrı'da meydana gelen olaylara gönderme yaparak Türkiye'de terörün yeni bir noktaya geldiğini söyledi.

Hafta sonu kaybettiğimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın şiirde yep yeni derinlikler yakalattığını ifade eden Baykal, Dağlarca'nın çok büyük bir şair olduğunu belirtti.

Baykal konuşmasında şunları söyledi:

Bu ilkenin teröröün değerini önemini ölçerken, ölçü şehit sayıları olmamalıdır. Erdoğan'ın Diyarbakır'a yaptığı ziyaretinde ortaya koyulan mnazara bu ülkenin terör konusunda ne hale geldiğinin göstergesidir. Bu manzara bir anda ortaya çıkan spontanekl bir gelişme değildir. Giderek örgütlenen terör yapılnamasının ortaya koyduğu manzaradır. Bu bir ayaklanma provasıdır.

TERÖR AK PARTİ İLE GELİŞTİ
Erdoğan dün bir tehdit var diyor. Bu tehdit sen işbaşındayken nasıl ortaya çıkmış. Sen buna naızl göz yummuşsun. Bu sürecin araksında ne var? Bu süren arkasında, bu iktidarın terör konusunu bir türlü kavrayamamsı gerçeği var. Terör bu iktidarda serpilmiştir. Terör AKP iktidarı döneminde gelişti.

Geçenlerde yaşanan bunca acı olaydan sonra Aktütün karakolu ondan sonraki olayla bu manazara karşısında Türkiyenin yeni bir terör politikaları oluşturulması için üst üste toplantılar yaptılar. Nasıl bir manzara çıkacağını bekliyorduk. İçişleri Nakanlığı bünyesinde Kooordinasyon Merkezi kararı çıktı. Eşgüdüme ihtiyaç var ama doğru adres İçişleri Bakanlığı değil.

TEK MUHATABI BARZANİ
Başbakan Türkiye'de bu konularda muhattap kabul etmiyor. Durmadan veriyor veriştiriyor. Eleştiriyor. Bizi yok sayıyor, MHP'yi yok sayıyor. İçine sindirebildiği tek muhattap Barzani... Sadece onunla bu konularda çok rahat görüşebiliyor.Biz çok uzun bir süre önce bir öneri ortaya attık. Önce sınır ötesinde etkin güç merkezleri bulundurmak lazım dedik. Bu çerçevede Türkiye Irak sınırı iyi bir sınır değildir. Komşu ve dost olarak bir arada yaşatacak bir sınır değil. Korunabilir bir sınır değildir. Böyle sınır olmaz bunu birileri Iraklılar değil Türkler değil, Irak ve Türkiye birlikte değil, birileri 1926 yılında sizin sınırınız budur diye çizmiş bize bildirmiş.

Sınırı çizen dünyanın bir ucundan. Komşu iki ülke Irak ve Türkiye. Sınırı değiştirin dedik. Aldırmadılar. Ama dün görüyoruz ki Barzani'nin yakın arkadaşı Irak Genelkurmay Başkanı, sınır değişikliği de mümkündür bunu da gerçekleştirebiliriz diyor. Yani biz önerilerimizi Başbakan'a sunmak için bunu Kuzey Irak üzerinden mi yapmalıyız.

Dün ortaya çıkan manzara kabul edilebilir manzara değilidir. 1 Mayıs'ta bu ülekinin sendikaları gösteri yapmak istedi. Başbakan ile aynı masada oturdu konuştu. Ama olmadı. Gösteri yapmak isteyen STK temsilcileri polis tarfıdna döüvlüd. Odalarına kadar girildi. Ama dün Diyarbakır'da ses çıkarılmadı. Hükümet devletin otoritesini Diyarbakrı'da neden sağlamıyor?

Ayrıntılar gelecek...
Bu haber toplam 1276 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri