Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devlet dairelerine ampul genelgesi

13 Ağustos 2008 / 09:50
Tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve meslek odaları 1 ay içinde mevcut akkor flamanlı lambaları tasarruflu ampullerle değiştirecekler.
Tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek odaları 1 ay içinde kendi sorumluluklarında bulunan yerlerdeki mevcut akkor flamanlı lambaları tasarruflu ampullerle değiştirecekler.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Genelgede, toplumun enerji kültürünün ve verimlilik bilincinin geliştirilerek, enerji arz güvenliğimizin en üst düzeyde sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla, 2008 yılının ''Enerji Verimliliği Yılı'' olarak ilan edildiği hatırlatıldı.

Türkiye'de elektrik enerjisinin önemli bir bölümünün aydınlatma amacıyla kullanıldığı belirtilerek, teknolojik araştırmalar sayesinde aydınlatmada kullanılan klasik ampuller yerine, 5'te 1 oranında elektrik sarfiyatıyla aynı verimi sağlayan tasarruflu ampuller (kompakt floresan) geliştirildiği vurgulandı.

Genelgede, ortalama 3 ay içinde kendi maliyetini karşılayacak oranda enerji tasarrufu sağlayan tasarruflu ampullerin, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte aydınlatma amacıyla kullanılan elektrik enerjisinden yüzde 80'e varan oranda tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekildi.

Bu doğrultuda; enerji verimliliği çalışmalarına öncülük etmek amacıyla tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarının 1 ay içinde kendi sorumluluklarında bulunan yerlerdeki mevcut akkor flamanlı lambaları tasarruflu ampullerle değiştirecekleri, bu uygulamaya ilişkin bilgilerin, her bir kurum ve kuruluş tarafından, bağlı veya ilgili bulunulan bakanlık aracılığıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bildirileceği kaydedildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca tüm yurtta tasarruflu ampul kullanımının benimsetilmesi ve yaygınlaştırılması için gerekli etkinlik ve kampanyaların yoğun bir şekilde gerçekleştirileceği ifade edilen Genelgede, enerji kaynaklarının verimli kullanılması konusunda başlatılan çalışmalara tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken destek ve yardımın sağlanması istendi.

Kaynak:
Bu haber toplam 2788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri